Vajon milyennek éli meg a magyar anya az ausztriai babás, kisgyermekes időszakot? Welsi életükről mesél Linda, két kislány édesanyja.
Szerző: Szabó Hajnalka
Folytatás…
Milyen volt a szülés utáni ellátás?
A nővérek és az orvosok egyaránt nagyon segítőkészek voltak a szülés alatt és a szülés után is.
Az utóbbi módszerek itt igen elterjedtek, ingyenes tanfolyamot biztosítanak annak érdekében, hogy az anyukák teste mihamarabb műtéti beavatkozás nélkül regenerálódhasson.
Hogyan dönthet Ausztriában az anya a babavárás alatt a magzatáról?
Úgy tudom, a 12. hétig megoldható a terhességmegszakítás, ha a szülők úgy döntenek, míg a magzat betegsége esetén ez az időpont kitolódik. Kevés információm van erről, mérhetetlenül szerencsésnek érzem magunkat, hogy két egészséges kislányunk jöhetett a világra.
Engednél nekünk egy kis bepillantást a mindennapjaitokba?
Az ember akkor érzi igazán, mennyire gyorsan telik az idő, amikor látja két kis csöppség folyamatos fejlődését és növekedését. Szinte elsuhannak a napjaink, de ebben az is közrejátszik, hogy míg ők oviban és bölcsiben vannak, addig én itthonról dolgozom programozóként, alkalomadtán utazom át Linzbe, a központi irodánkba. Délután 3 után újra a gyerekeké a főszerep, hogy aztán a délutánt együtt tölthessük számtalan aktív tevékenységgel, alkotással, együtt főzéssel vagy bármi mással, amihez épp kedvünk van. Ma már csak mosolygok azon, mikor a lányok megszületése előtt azt gondoltam, csak kevés időm marad a háztartási teendőkre. Szerencsére a férjem is nagyon segítőkész és segít mindenben.
Ami még kimondottan nagy öröm számomra, hogy mindkét intézmény, ahová a lányaink járnak, nagy hangsúlyt helyez a gyerekek fejlesztésére és nyelvi felzárkóztatásra.
Egyébként egy család milyen kedvezményekkel, juttatásokkal számolhat kint?
Havonta a két gyermekünk után 366 € családi pótlékot, illetve 250 € adókedvezményt kapunk. A bölcsőde, valamint a délutáni óvoda egyébként fizetős, ehhez jön még az ebéd, ami otthoni szemmel nem tűnhet olcsónak, viszont nagyon magas színvonalú, változatos és nagyon jó minőségű. Esetünkben a kedvezmények fedezik a fix, gyermekekkel járó költségeinket.
Milyen meglepő szokásokkal találkoztál, illetve mi jelenti számodra a legnagyobb segítséget?
Ezt gyakran szokták lufikkal és szalagokkal feldíszíteni – így a tágabb közösség tudtára is adják, hogy új jövevény érkezett közénk.
A legnagyobb segítség a mindennapokban a férjem anyukája, aki egy éve ugyancsak kiköltözött Welsbe, nem messze lakik tőlünk, így bármikor számíthatok rá, ha mondjuk betegek a gyerekek.
Írásunk első részét itt olvashatod: