Soron következő utunkon nem kalandozunk túlságosan messzire, épp csak ide a szomszédba, a Felső-Ausztria tartományának szíveként ismert Welsbe, ahol egy két kislányt nevelő család szívmelengető mindennapjaiba pillanthatunk bele.
Szerző: Szabó Hajnalka
Beszélgetőpartnerem, Linda Pápán nőtt fel és 15 évesen kezdte tanulmányait a győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskola cselló szakán. Már igen fiatalon elköteleződött a zene szeretete, az előadóművészet mellett, és ilyen irányú tanulmányai során nyolc igazán boldog évvel is megajándékozta őt. A szakközépiskolát természetesen zeneművészeti egyetem követte. Férjével, Balázzsal egy hazaútnak, és egy szerencsés, sorsszerű találkozásnak köszönhetően ismerkedett meg.
Linda, miután már korán a zenének szentelte élete nagy részét, egészen fiatal korától kezdve tervezgette, hogy felnőttként majd külföldön él. Szerencsére ebben Balázs is támogatta, így nem volt kérdés, hogy útnak indulnak – az anyagi jólét és születendő gyermekeik biztos jövőjének megteremtése reményében is. Szülőhazájukhoz még közel maradva kerestek lehetőségeket.
Osztrák élet
Családi közbenjárásnak köszönhetően 2014-ben Balázs végleg kiköltözött Ausztriába, Linda pedig a művészdiploma megszerzése után, 2015-ben követte őt. A régóta dédelgetett tervek végül beváltották a reményeket: mind a költözés, mind az osztrák közegbe való beilleszkedés könnyen ment. A hétköznapok gyorsan teltek, és bár az osztrák emberek zárkózottabbnak bizonyultak a magyaroknál, kedvességükkel így is sokat segítettek az akkor már friss házasoknak.
Az idilli mindennapokba 2018. január 1-jén érkezett meg Bianka, majd 2019. június 15-én Viktória.
Mesélnél nekem arról is egy kicsit, milyen tapasztalataid voltak az osztrák várandósgondozással?
Mivel mindkét kislányunk itt kint, Welsben született, így csak ismerős által ismerem a magyar várandósgondozást, de talán nem meglepő, ha azt mondom, hogy minden ellátás professzionális színvonalú, a személyzet nagyon kedves és segítőkész volt.
A terhességi vizsgálatokat itt lehet privát, illetve betegbiztosítóval szerződött orvosnál vagy aktuálisan vegyesen is végeztetni. Amiben itt más a helyzet Magyarországhoz képest: Ausztriában nincsenek a várandósgondozás során kötelező vizsgálatok, ahogy például kötelező gyermekoltások sem.
Tehát vizsgálatok hiányában van, aki elesik ettől a támogatástól. Ami számomra rendkívül pozitív volt, az az, hogy amíg csak a kismama és a baba egészsége lehetővé teszi, a természetességet, a természetes szülést helyezik előtérbe. Nekem például nagyon tetszett a kádban szülés ötlete, de ezenkívül nem voltak konkrét terveim, csakhogy a férjemet magam mellett tudhassam a szülésnél, ami szerencsére maradéktalanul teljesült is.
Folytatás következik…
Ajánljuk még a témában: