A kismamák körében gyakran jelentkező probléma a derékfájás, illetve a medence körüli fájdalom. Sajnos, sokan csak legyintenek ezekre a panaszokra, mondván: „a terhesség ezzel jár”, vagy: „ki kell bírni, majd szülés után jobb lesz”. De ez nem így van!
Szerző: Steinbachné Kapás Gabriella gyógytornász, pre és posztnatális tréner
A jó hír az, hogy a különféle típusú derékfájásokat és medenceövi fájdalmakat a megfelelő kezelésekkel sikeresen meg lehet szüntetni, de legalábbis minden esetben enyhíteni lehet a panaszokat. Ahhoz, hogy a kezelés sikeres legyen, illetve hogy megelőzhessük ezeket a problémákat, fontos, hogy megértsük kialakulásuk hátterét. A várandósság testszerte, az egész szervezetben rengeteg változással jár.
A kockázati tényezők között említhető, ha korábban már jelentkezett derékfájdalom (a várandósságok előtt, vagy korábbi terhesség esetén).
A fokozott fizikai terhelés, a mozgásszegény (ülő) életmód, illetve a megfigyelések szerint a többszöri abortusz is rizikófaktor lehet (itt fontos megemlíteni, hogy vetélésnél az egyik első tünet is lehet derékfájás!), ahogyan a dohányzás, a magas testtömegindex, vagy az is, ha valakinél hipermobilitás figyelhető meg. A többedik várandósság ráadásul erősebb tünetekkel járhat.
Deréktáji panaszok
A derékfájdalom komoly életminőség-romlást okozhat, így lényeges, hogy minél előbb megkeressük a kiváltó okokat, és felállítsuk az egyénre szabott kezelési tervet. A terhességhez kapcsolódó derékfájdalom (pregnancy- related low back pain) mindig tompa jellegű, előrehajláskor kifejezettebbé válik és összefüggésben áll a gerinc mozgásterjedelmének csökkenésével.
Az előredomborodó méh már önmagában is nagymértékben befolyásolja a statikai helyzetet, hiszen megváltoztatja a törzs súlypontját és eltolódik a súlyvonal. Ez egyensúlyproblémákhoz vezethet és együtt jár a tartó- és mozgatórendszer változásával.
Így a vállöv előreesik, a mellizmok rövidülnek. A csípőízület helyzete is megváltozik, továbbá instabilitást okozhat a térd- és bokaízületekben (részben a relaxin hormon hatása miatt) kialakuló lazaság. Mindezek mellett a medencefenék izomzatának nyúlása és gyengülése figyelhető meg.
Medenceövi fájdalom
A medenceövi fájdalom a kismamáknál nagyjából négyszer gyakoribb, mint a derékfájás, és általában erősebb tünetekkel is jár.
Az ízületi lazaság mértéke egyébként folyamatosan emelkedő tendenciát mutat, maximumát körülbelül a harmincadik hétre éri el. Vizsgálatkor a kismedencei fájdalmat provokáló teszteken pozitív eredményeket látunk, a mindennapokban pedig – főként lépcsőzésnél, ágyban való fordulásnál, hosszú ülés során és után, illetve a nap végére – fokozódnak a tünetek.
Porckorong- és sérvproblémák
E két fő fájdalomtípus mellett érdemes megemlíteni a porckorong- illetve sérvproblémákat is. Nem gyakoriak, de azért előfordulhatnak várandósság idején, és kisugárzó fájdalom jelezheti őket. Kezdeti kezelésük mindig konzervatív, rendszeres mozgásterápia folytatása mindenképpen szükséges, műtét csak súlyos neurológiai tünetek esetén jöhet szóba.
A fentiekből látható, hogy nem lehet egy sémára ráhúzni a várandósság alatti derékfájdalmas és medence körüli panaszokat, minden esetben fontos az egyénre szabott terápia, amit alapos vizsgálat előz meg.
Bevált kezelésmódok
Érdemes gyógytornászhoz, súlyosabb esetekben ortopéd- vagy neurológus szakorvoshoz ellátogatni. A team-munka hozza a legjobb eredményeket, és általában sosem csak egyféle terápiás mód alkalmazására kerül sor. A mozgásterápia mellett az ergonómia, a gerincbarát életmód megtanulása, a manuálterápia, a különféle sub-aqualis (víz alatti) terápiák, a kinesiotape- és tenskezelések is nagyon szép eredményeket hoznak. Indokolt esetben gyógyászati segédeszközök és gyógyszerek alkalmazása is lehetséges.
A tapasztalatok szerint legeredményesebben a szárazföldön és vízben végzett gyakorlatok mérséklik a derékpanaszokat és javítják a diszfunkciókat, míg a medencetáji panaszok tekintetében a manuálterápia, a mozgásterápia és a betegoktatás kombinációja bizonyulhat a leghatékonyabbnak.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról