A fiatal – 26 éves – Anna és párja 2021. júniusára várják első babájukat. Nagy-nagy örömmel fogadták a gólyahírt, a várandósság problémamentesnek indult…
Lejegyezte: Szále Kata
Genetikai ultrahangon
8 hetes volt a magzat az első ultrahang idején, ahol először hallhatták meg a szülők babájuk szívverését. Majd boldogan – ám a Covid miatt – egyedül ment Anna a 12 hetes UH vizsgálatra.
A szonográfussal kedélyesen beszélgetve telt a vizsgálat, aki megmutatta a pici szerveket és a szépen kirajzolódó orrcsontot is. Majd mintha megállt volna egy pillanatra a levegő… az orvos nem szólt semmit, majd kiküldte az édesanyát, mondván: hüvelyi ultrahanggal szeretné folytatni.
A hüvelyi vizsgálat során 5,1 mm vastag nyaki redőt állapított meg – ami nagyon vastag.
Ijedtség és tanácstalanság
Ez mit jelenthet?! – kérdezte a dermedt kismama – milyen vizsgálat következik ilyenkor? Kombinált teszt, vagy valamilyen más módszer?
Megsemmisítő szavak
„Mehet, ahová gondolja, de ennek terhességmegszakítás lesz a vége.” – hangzott el a megsemmisítő ítélet. Majd „vigasztalás” gyanánt azt mondta: „de nyugodjon meg, még egy egész foci csapatot is vállalhatnak.”
Anna hirtelen felfogni sem tudta, hogy pár perc alatt ekkorát fordult vele a világ… Még magához sem tért, amikor felvillant benne, hogy találkozott valahol a Babagenetika Egyesület egy cikkével…
Van hová fordulni!
Aznap este fel is hívta őket, és azonnali támogatást kapott, sőt Sevcsik M. Anna, az egyesület alapítója és vezetője rögtön időpontot is foglalt nekik az Istenhegyi Géndiagnosztikai Központba további kivizsgálásra. Másnap már fogadták is Annát – a magával vitt papíron már megrövidült orrcsont szerepelt, holott a vizsgálaton elhangzott, hogy a kicsi orrcsontja teljesen megfelelően fejlődik. Ennek nagy jelentősége van, hiszen kromoszóma rendellenességre utal az orrcsont hiánya, vagy nagyon apró volta. A vizsgálat során a kisfiú mellkasa és hasa körül ödéma mutatkozott – ami szintén arra utal, hogy baj van.
Itt is megerősítették, hogy a magzat valószínűleg méhen belül meg fog halni. További vizsgálatot javasoltak: Annát előjegyezték méhlepény biopsziára.
Kapaszkodó után kutatva
Anna sorstársak után kutatva bújni kezdte az internetet, hisz’ soha nem hallott még csak hasonló történetről sem. Több pozitív esetre is lelt, ami nagyon sokat segített neki. Úgy érezte, hogy mégsem szeretne biopsziát – hisz’ ezzel is veszélyeztetné a babáját – , ha a kicsi beteg és feladja, akkor így lesz. Ám, ha nem, akkor segíti azzal is az erősödését, hogy nem teszi ki egy ilyen vizsgálatnak.
Hétfőn mentek vissza újra az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrumba, ahol több szakember várta a leendő szülőket: szülész-nőgyógyász, humángenetikus, biológus szakorvosok voltak a segítségükre. UH vizsgálattal kezdtek, ahol meglepő módon csupa pozitív dolgot sorolt fel az orvos:
Csupán a nyaki redő értéke maradt magasabb a kelleténél.
NiFTY-teszt
Ezután a NIFTY-tesztet javasolták a szakemberek, amely vérből történik és komoly rendellenességek szűrésére alkalmas – igen borsos árú, de megbízható – teszt.
Anna ekkorra már nagyon bizakodó volt és a szíve mélyén úgy érezte, hogy minden rendben lesz a kisbabájával.
Nehéz volt a másfél hetes várakozási idő, ám újra jó híreket kaptak: minden szűrt rendellenességre negatív eredményt hozott a teszt.
Ezután következett a 18-19 hetes genetikai UH, majd a 20. heti magzati szív ultrahang, melyet specialista végzett. Mindkét vizsgálat során mindent rendben találtak, habár Anna nőgyógyásza némi rossz érzést ültetett az édesanya épp megnyugvó, bizakodó szívébe: azt mondta, hogy lehetséges, hogy fals a negatív NIFTY-teszt, hiszen a nyaki redő vastag volt…
A Géndiagnosztikán tapasztalt orvosi hozzáállás nagyon sok erőt adott a leendő szülőknek, hiszen azt érezték, hogy az orvosok elfogadják az érzéseiket és ameddig csak lehet támogatják a babát.
Vajon valóban minden rendben lesz?
De miért kellett ezen a rettenetesen nehéz hullámvasúton végig mennie ennek a fiatal anyának és családjának, aki ha nem ilyen elszánt, és erős, nem bízik magában és a babájában… akkor a története már egész korán és egész másként végződhetett volna…
Folytatás következik…!
Ajánljuk még a témában: