“Engedd el!”– Könnyű mondani! Vajon miért akkora mumus a bölcsis és ovis beszoktatás? Kutya nehéz megbarátkozni a gondolattal, hogy ezentúl nem töltitek majd együtt a nap minden percét a kicsi gyerekeddel, de sokszor egyszerűen nincs más választás, ki kell engedned a családi burokból.
Both Gabi írása
Szerzőnk három gyerekkel csinálta végig a beszoktatást, és most veletek is megosztja a tapasztalatait.
Nem mindegy, mi van belül
Bizony, magaddal kell kezdened a belső munkát ahhoz, hogy viszonylag zökkenőmentesen induljon ez a nehéz időszak, ami téged legalább annyira megvisel, mint őt. El kell szakadnotok egymástól néhány órára, de előtte tisztázd magadban, hogy miért fontos számodra az az időszak nélküle. Ha újra munkába állsz, ez nyilván nem kérdés, mindenképp közösen kell meglépnetek ezt a lépcsőfokot. De ha egyszerűen szeretnél egy kicsit felszabadulni az állandó nyomás alól, amit egy kisgyerek folyamatos jelenléte okoz, azt is engedd meg magadnak. Nincs azzal semmi baj. Neki is jó lesz, ha szocializálódik, és neked sem tesz rosszat, ha végre „kapsz egy kis levegőt”. Hisz amikor együtt lesztek, te némileg kisimulsz, ő pedig biztosan élvezni fogja, ha nagyobb figyelemmel fordulsz felé az együtt töltött időszakokban.
Szinte mindegy, mit mondasz, de nem mindegy, mit érzel
Hiába mókázol egész úton oviba vagy bölcsibe menet, hiába próbálod meg ezer dologgal elvonni a figyelmét arról, hogy hamarosan el kell válnotok egymástól, mert ha közben te magad is szorongsz a pillanattól, egész biztos, hogy kitör a sírás, mielőtt elindulnál. A ki nem mondott érzéseid és az elfojtott tudatalattid ilyenkor biztosan azt az üzenetet közvetíti a gyerekednek, hogy ez egy olyan helyzet, amikor te sem vagy biztos magadban, ezzel pedig megnehezíted neki az új közösségbe való beilleszkedést.
Nyugtasd meg magad!
Alaposan „járd körül” az intézményt, ismerd meg a gondozókat, óvónőket, és ha van választási lehetőséged, akkor mindenképp hagyatkozz a megérzéseidre. Nem biztos, hogy nektek is ugyanolyan harmonikus lesz a kapcsolatotok a legnépszerűbb gondozóval, mint a barátnődnek volt. Mindenképp legyen egy előzetes találkozás a gyereked és a kiszemelt pedagógus között, hagyd, hogy ő is véleményt formálhasson róla. Látni fogod a találkozásukból, hogyan viszonyulnak egymáshoz. Semmiképp ne erőltesd azt a nevelőt, aki a gyerekednek nem szimpatikus.
Ha azt a ki nem mondott üzenetet kapja tőled a gyereked, hogy úgy érzed, biztonságban lesz, úgy is fogja érezni magát, de ha magad is bizonytalan vagy ebben, akkor ne csodálkozz azon, ha folyton hisztirohamot kap, mielőtt elválnátok.
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!