Számos dolog, melyet csupán ösztönösen, automatikusan teszünk egy csecsemőt ölbe véve, dajkálva rendkívül fontos a kisbaba számára.
Mi sem természetesebb
A tekintetét keressük, megsimogatjuk, megöleljük, ringatjuk, halkan, lágyan, duruzsolva beszélünk hozzá… – nem is gondolnánk, hogy mennyire fontos dolgok ezek.
Topál József etológus (aki többek a kommunikáció evolúciójával és az evolúciós pszichológiával is foglalkozik) fontos felfedezéseket tett a csecsemők tanulás mechanizmusának feltérképezésében.
Szemkontaktus és dajkabeszéd
Topál szerint a szemkontaktus igen lényeges a már csecsemőnk számára is.
A szemkontaktus azt jelzi a babának, hogy “tanuló üzemmódba” kell kapcsolnia.
A tanuló üzemmódban pedig figyel és utánoz. Ugyanilyen érzékenyek a kicsik az úgynevezett dajkabeszédre, melyet a babához forduló felnőtt ösztönösen alkalmazva “társalgásra” hívja, ösztönzi a kisbabát.
Mit jelent a dajkabeszéd?
Amikor lassabban, valamivel hangosabban, emeltebb hangon, kicsit énekelve beszélünk egy babához akkor, ennek hatására tanulásra kész állapotba kapcsol a baba. Kezdetben persze alig pár percig képes figyelni, s míg nem beszél, nem nyelvi formákban gondolkodik. Ám mind a szemkontaktus, mind a dajkabeszéd már egész kis csecsemőkorától ösztönzi és segíti őt.
Miért fontos az oxitocin?
Az oxitocin hormont szeretet hormonként is emlegetik: nyugtató, stressz csökkentő hatásai mellett a boldogságérzet kialakulásához is hozzásegít. Jelentős szerepe van a kötődés kialakulásában, megerősödésében, így az anya-gyermek kapcsolat korai szakaszában emiatt is rendkívül fontos.
Forrás: innotéka.hu
Ajánljuk még a témában: