Egy pillanat töredéke alatt megtörténik a baj! Az anyai szív számára az egyik legborzasztóbb érzés ez, a lelkiismeretfurdalás rettenetes.
Szakértő: Kovács Mónika védőnő, mentálhigiénés szakember
Megelőzés
Baleset bárhol, bármikor előfordulhat, még a legnagyobb odafigyelés mellett is. Tegyük meg hát, ami tőlünk telik! Célunk legyen a megelőzés. Teremtsünk tudatosan olyan biztonságos környezetet, ahol nyugodtan hagyhatjuk magára a kicsi babát.
Persze a fáradtság, kialvatlanság így is okozhatja, hogy a pillanattöredéke alatt történik valami, megtörténik a baj…
Óvintézkedések: Ne hagyjuk magára az ágy közepén, vagy párnázzuk alaposan körbe. A kiságyban biztonságban van (megfelelő rácstávolság, rácsvédő használata esetén) A rácsvédő zsinórja szorosan legyen megkötve, mert a fulladásveszély azért még a biztonságos kiságyban is fennáll.
Az ágy akkor biztonságos, ha nincs benne túl sok minden, sőt. Elég egy textil pelus, amin rajta fekszik. Se plüssökre, se párnára nincs szükség.
Mi a szakember véleménye a borostyán nyakláncról? – Hallgassátok meg a videóban!
Leeshet a pelenkázóról? Ha karnyújtásnyinál messzebb kell menni, akkor vedd a karodba! Sosem szabad ott hagyni egyedül.
Autósülés, babaszék – használjuk az övet! Ne hagyjuk fent az asztalon egyedül, inkább tegyük a földre! Ott lehet a leginkább biztonságban tudni. Az autósülést mindig használjuk, ha autóba ülünk és mindig kapcsoljuk ki az utasoldali első légzsákot – ha az anyós ülésre tennénk a babát! Vagy ne tegyük előre. Menetiránnyal háttal kössük be, mert így a legbiztonságosabb egy nagy fékezés esetén is.
Babakocsi – Jól szereltük-e össze? Bekötöttük-e? Ha pakolnánk rá, a nagyobb súlyt alulra pakoljunk, mert felborulhat a babakocsi. Árnyékoljuk!
Égések – Az égési sérülések egy része napégés! Ne kenjük a bőrét a félév alatti babánk bőrét, hanem árnyékoljunk! A lombárnyék nem elegendő, ott is árnyékoljunk!
Égések még: A forró víz is megégetheti a kicsi érzékeny bőrét. Hogyan ellenőrizhetjük legjobban fürdetéskor a víz hőmérsékletét? – A videóból megtudhatod!
Amikor a karunkban van a baba lehetőleg ne fogyasszunk forró italt, a kávézás, teázás is veszélyforrás, hiszen ha az ölünkben van a gyermek, magára ránthatja.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára
Sok bába közt elvész a gyerek – Ha többen vagytok, ha együtt a család az is veszélyforrás. Ki figyel a kisbabára ilyenkor valóban? Sokkal nagyobb eséllyel történik baj, amikor több felnőtt is “vigyáz rá”, mert mindenki azt gondolja, a másik szemmel tartja… Mindig beszéljétek meg, hogy ki, kire figyel?
Játékok – Bizony, a gyermekjátékok is jelenthetnek veszélyt. Párolgó műanyagokról, lifegő részekről… – hallgassátok meg a védőnő fontos gondolatait! Figyeljünk a játékok minőségére!
Állatok – Az élő állatok közelsége, akkor valódi veszélyforrás, ha nem a saját cicánkról, kutyánkról van szó. Amikor nem olyan állattal találkozunk, érintkezünk aki ismeri a családot, megszokta a kisbabát. A szülők többnyire nagyon jól meg tudják ítélni, hogy mikor kell fokozottan ügyelni a babára, például vendégségben sokkal jobban vigyázzunk rá! Rovarok, cica… Hogyan védhetjük meg? A szakember tanácsait a videóban hallgathatod meg!
Leesés – Ez az egyik leggyakoribb babakori baleset. Ha megtörtént a baj, honnan tudjuk, hogy megsérült-e? Mi mindenre kell figyelni? Hol ütötte meg a fejét? Felsírt-e azonnal? Aznap, sőt másnap, harmadnap is lehet tünet!
Legfontosabb támpontok: 1. kutacs! 2. hányás! 3. nem lát jól! 4. aluszékony!
Íme a videó: