Kovács Mónika védőnő és mentálhigiénés szakember beszél a kisbabák értelmi fejlődéséről az első életév során.
Minden a nézelődéssel kezdődik…
Szemkontaktust vesz fel anyával, nézegeti az ágy fölött, vagy a falon lévő dolgokat… majd értenyúl. Kísérletezés, felfedezés – a két legfontosabb szó a csecsemők tanulási folyamata kapcsán.
Az idegrendszer fejlődése csodálatos: minden mindennel összefügg: az értelmi fejlődés és a mozgás fejlődése már a kezdet kezdetén nagyon fontos. Ám ennek a terhe ne nehezedjen túlságosan a friss szülő vállára, hiszen kis dolgokkal sokat tehetünk érte.
És a képernyő?
A képernyőn érkező ingerek azonban nem fejlesztenek. Elkezd figyelni, de nem tudja felfogni, amit lát. Túl sok, túl erős… Két éves korig káros számára minden képernyő, eddig az életkorig nulla(!) kütyü, vagy tévé javasolt – nagyon nem tesz jót, hogy túl pörgeti a csecsemő, a kisgyermek az idegrendszerét. Ha a baba a szobában van, kapcsoljuk ki a televíziót!
Mozgás, értelem, érzelem
A mozgás fejlődését könnyebben követhetjük, látjuk mozdulatról mozdulatra. Ám eközben persze a beszédfejlődés is zajlik, csak kezdetben kevésbé látványos. A beszéd előkészítő szakasza mára hatodik héten elkezdődik. Korán, már az első hónapok során is ért dolgokat, nem ritkán sokkal többet, mint gondolnánk.
Az érzelmi fejlődés is nagyon fontos az első hónapokban, évben. Ez megmutatkozik az édesanyával való kapcsolatteremtésben: megjelenik a mosoly.
Hol tart az első évben a memória fejlődése? Meddig emlékszik ránk a babánk? -ha épp nyaralni mennénk nélküle – A baba tanulságokat von le a tapasztalaiból: hogyan teremtsünk ingergazdag környezetet számára? Mennyi szabad játék, mennyi mozgástér az amire szüksége van a piciknek? Minderről és még sok más fontos dologról hallhattok!
Íme a videó:
Ajánljuk még a témában:
Ajánljuk új kiadványunkat, melyből szinte mindent megtudhatunk a fejlődésről! Lépésről lépésre címmel jelent meg könyvünk: