Interjúnkban az északi sarkkör egy nevezetes vidékére kalandozunk, méghozzá a rénszarvasok hazájába, a Finnország északi csücskében található Lappföldre, hogy megtudjuk, milyen is egy két kisfiúval megáldott finn–magyar család élete a messzi-messzi északon.
Szerző: Szabó Hajnalka újságíró
Aki pedig mesél nekünk, nem más, mint a „Finnország felé félúton” blog szerzője, Franciska.
Így indult a történet
Franciska és férje, Jolu egy szerencsés véletlennek köszönhetően, 2011 nyarán ismerkedtek meg Budapesten. Akkoriban Franciskában már megfogalmazódott a gondolat, hogy három diplomával a kezében elvágyódna Magyarországról, Jolu elképzelése pedig, hogy a pszichológia mesterszakot befejezvén Finnországban gyakorolná a hivatását, közös útra terelte őket.
Szerelem első látásra
Franciska elmondása szerint világéletében fázós típus volt, a téli hónapokért sem rajongott kifejezetten, ezért nyáron tettek látogatást Helsinkiben és Pimppiniemi-ben, 2012-ben. A nyári Finnországba persze első látásra szerelmes lett. 2013-ban települtek oda.
Finnországba költözve Franciska elég időt akart adni magának ahhoz, hogy megismerkedjen északkal, hogy kipihenje az elmúlt évek fővárosi nyüzsgését.
Engedett még egy egészen kicsit annak a vágyának is, hogy kívülállóként figyelhesse meg az őt körülvevő békés és nyugodt, új világot, és csak később vesse bele magát a finn nyelv szépségeibe. Így is lett.
Nem sokkal később 2015-ben pedig egy kósza ötletnek köszönhetően Rovaniemi-be, Lappföld fővárosába költöztek – egy olyan vidékre, ahonnan ha tehetik, még a finnek is inkább délebbre költöznek.
Babavárás Lappföldön
Orvosok helyett itt is védőnői hálózat látja el a várandósgondozást, tanácsadói, klinikai környezetben.
Neuvola a neve. Az egyenlőség elve érvényesül, hiszen a körzetekre osztott, lakóhelyhez legközelebbi védőnő látja el a várandósság alatt a kismamákat, a szülést követően pedig a kisbabákat is.
Franciska kiemelte: kimondottan pozitív élmény volt számára Magyarországhoz képest, hogy míg itt a harmincas éveinek elején már késeinek vélték számára a gyermekvállalást, addig Finnországban egészen más szemléletet tapasztalt.
Teljes biztonságban
Szülés előtt a kismamákat körbevezetik a kórházban, megismertetik velük a lehetőségeket, a finn egészségügyi rendszernek köszönhetőn pedig teljes ellátást és minden egyéb feltételt biztosítanak kényelmük és a baba kényelme érdekében, a lehető legkörültekintőbb módon.
Franciska mindkét várandóssága eltérő volt ugyan, de összességében problémamentes, háborítatlan.
Mindkét baba, Inari és Sasha születésénél is jelen lehetett a szülőszobán az apuka. Az erős fájások, az elhúzódó vajúdás okán Franciska élt az oxitocin és az epidurális érzéstelenítés lehetőségével, melyről a szülésznő javaslatára, szabadon dönthetett.
Ezt követően pedig néhány órát háborítatlanul tölthettek el együtt egy külön szobában, miközben étkezést és frissítőt is biztosítottak részükre.
A szabad kapacitás függvényében a szülést követően privát elvonulást biztosító családi szobák állnak rendelkezésre, de a nem privát szobák is 3-4 férőhelyesek, biztosítva a nyugalmat és az intimitást. Finnországban a szülést követő látogatás is diszkrétebb: míg a pároknak, édesapáknak biztosított a szabad bejárás az 1-2 napos kórházi tartózkodás alatt, addig a hozzátartozók csak megadott idősávban látogathatják az újdonsült családot.
Folytatás következik…
Ajánljuk még a témában: