Interjúnk segítségével bepillantást nyerhetünk a dán boldogság titkába. A világ legboldogabb országának hírében álló Dánia a skandináv térség igazi színfoltja, fővárosa, Koppenhága pedig hamar belopja magát az ember szívébe.
Szerző: Szabó Hajnalka újságíró
Egy álom, két bőrönd …
Kinga dédelgetett álma, hogy északra szeretne látogatni, a felfedezés vágya Nándit is magával ragadta, míg végül közösen vágtak bele a Dán Királyság felfedezésébe. Két bőrönd, egy kishajó és egy új élet Kinga és Nándi útja először a Dánia kertjének nevezett Fyn szigetre vezetett, Brenderup városába, ahol első ízben 4 hónapot töltöttek a Højskole (népfőiskola) program keretében. Az itt szerzett tapasztalatoknak, elképzeléseik beteljesülésének köszönhetően alig néhány hónap elteltével már a beadott egyetemi jelentkezésekkel, és nem több mint egy-egy bőrönddel a kezükben, 2013 áprilisában megérkeztek Koppenhágába.
Pár hétig egy kishajón élték hétköznapjaikat. Tanulmányaik megkezdése előtt a megélhetés megteremtése volt a fő céljuk, melyben a rengeteg tapasztalat mellett olyan életre szóló és pótolhatatlan élményekkel gazdagodtak, melyek kapcsolatuk megerősítésében is nagy szerepet játszottak. Olyannyira, hogy még abban az évben összeházasodtak.
Babavárás dán módra
A friss házasokként töltött dán hétköznapokba szép lassan bekúszott a családalapítás gondolata is. Kinga mindhárom várandósságát teljes stresszmentesség jellemezte.
Várandós gondozás
A kismamák nincsenek felesleges vizsgálatoknak kitéve. A szülésznővel történő négy találkozó, két ultrahang- és egy genetikai vizsgálat a várandósság követésére és minden probléma kiszűrésére alkalmat ad. Dániában a várandós gondozás egészét, a vizsgálatokat – beleértve az ultrahang- vizsgálatokat is –, és a rendkívül magas színvonalú körülményeket mind a társadalombiztosítás fedezi. Kinga a szülésznők kedvességéről, felkészültségéről és empatikus hozzáállásáról mesélt.
Elképzelések, tervek és születések
A szülést megelőzően ingyenes tájékoztatón lehet részt venni, ahol a szülési hagyományok elmesélése mellett a szülőket felkészítik arra is, mire számítsanak, és elmondják, hogy a pár másik tagja hogyan tudja támogatni vajúdó társát. Dániában a kismama dönthet arról, hogy kórházban vagy otthon szeretne-e szülni, utóbbi esetben az épp ügyeletben lévő szülésznő megy házhoz. A kismamák kapnak egy szüléstervre vonatkozó kérdéssort is, melyet a szülőszobára érkezéskor a szülésznők gyorsan átolvasnak és a válaszok tekintetében alakítják a vajúdás körülményeit.
Természetes, háborítatlan szülés
Kingának mindhárom szülésénél a természetes és háborítatlan úton történő szülés volt az alapvető kritérium, éppen ezért az ő válaszai között olyan fontos kitételek szerepeltek, mint hogy nem kér epidurális érzéstelenítést, valamint hogy csak akkor császározhatják, ha a baba vagy az ő élete veszélybe kerülne. Így válhatott valóra a dán rendszernek köszönhetően Kinga szülésről alkotott elképzelése: mindhárom kisgyerekét teljesen természetes úton, mindenféle fájdalomcsillapítás nélkül hozhatta világra. A második szülésénél pedig vízben hozhatta világra kisfiát, Noét, amire szintén a kórház adott lehetőséget.
A folytatást itt olvashatjátok:
A témában ajánljuk még: