A szülésre sokszor olyan eseményként gondolnak a kismamák, mint amin jó lenne már túllenni. Pedig a szülés életre szóló élmény, emlékezetes esemény! A nagy naphoz közeledve érdemes ezt a kérdéskört alaposan körüljárni, valamint utánanézni, milyen jogaink és lehetőségeink vannak a szülőszobán.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Tény, hogy sokszor nem tervszerűen haladnak a dolgok, és sok minden történhet egy szülés kapcsán, ami megváltoztathatja eredeti elképzeléseinket, mégis jó, ha készítünk szülési tervet. Miért? Megmutatjuk.
Elkészítése segítséget jelent annak átgondolásában, mit szeretne és mit nem, illetve lehetőséget nyújt számára ahhoz, hogy egyeztesse elképzeléseit az adott intézmény lehetőségeivel, a választott orvos gyakorlatával.
Mi a teendő a szüléstervvel?
A szülési tervet érdemes a szülészorvossal egyeztetni még a szülés előtt, így idejében kiderül, hogy nála, illetve az adott intézményben mi valósítható meg belőle. Ha nem lehet fogadott orvosnál szülni, akkor is érdemes a fogadóintézmény orvosával közösen átnézni a listát! Így idejében kiderül, hogy az anya számára elfogadhatóak-e a kórház nyújtotta keretek, vagy intézményt szeretne váltani, hogy elképzeléseinek megfelelőbben szülhessen. A szülési tervet érdemes magunkkal vinnünk a szülésre és átadnunk a szülőszoba dolgozóinak.
Miből áll a szülésterv?
Érdemes címszavakban leírni benne az általános egészségi állapotot, felsorolni az előző szülése(ke)t, műtéteket, leírni az esetleges félelmeket, lelki problémákat. Lehet jelezni, kit szeretne az anya maga maga mellett tudni a szülés során (férjet, édesanyát, barátnőt, esetleg dúlát). Fel lehet sorolni a vajúdásnál elképzelt körülményeket – szeretne-e zenét hallgatni, vízben vajúdni stb. Érdemes rögzíteni, milyen beavatkozásokat szeretne vagy utasít el az anya; ez vonatkozik a beöntésre, a borotválásra, a fájdalomcsillapításra, a gátmetszésre, de arra is, beleegyezik-e az orvostanhallgatók jelenlétébe, gyógyszerek beadásába.
A baba megszületése utáni időszakot is fontos megemlíteni. Kérhetjük például, hogy a köldökzsinórt ne vágják el rögtön, vagy hogy szeretnénk, hogy a kisbaba rögtön mellettünk maradhasson – járjon nekünk is az aranyóra, amikor a picinek lehetősége van szopni, illetve az édesanyján feküdni, vele ismerkedni.
Mit ne felejtsünk ki a szüléstervből?
Természetesnek tűnhet, de sokat segít, ha írásba is foglaljuk: kérhetjük, hogy minden esetben tájékoztassanak minket az állapotunkról, az esetleges beavatkozások előtt ismertessék velünk azok hatását és a lehetséges kockázatokat, valamint ha mi nem vagyunk döntésképesek, akkor tájékoztassák az erre kijelölt személyt (például a jelen lévő férjet).
Minden a terv szerint fog haladni?
Szinte biztos, hogy nem. A szülés során gyakran annyira hirtelen változik a helyzet, hogy olyan dolgok is természetesnek tűnnek, amelyekről addig hallani sem akartunk. Vészhelyzet esetén pedig a baba és az anya egészsége a legfontosabb.
A szülési tervben előre rögzítve elképzeléseinket jobban át is engedhetjük magunkat a pillanatnak, könnyebben válhatunk várandós anyukából babáját karjában tartó édesanyává.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!