Felelős szülőként igyekszünk a lehető legjobban gondoskodni gyermekünkről, mindenben támogatva őt. Azonban nem vagyunk mindig tisztában azzal, hogy az egyes magatartásformák, testi-szellemi jellemzők meddig mondhatók egészségesnek, és mikor jön el az a pillanat, amikor szakemberhez kell fordulnunk.
Szerző: Müller-Hegedűs Henriett
Még egy tapasztalt szülő sem tudhatja mindig, hogy a csemetéje minden szempontból megfelel-e az „átlagosnak”, tehát hogy nincs-e lemaradva valamiben, nem csinál-e valamit nagyon másképp, mint a többiek. Ma már nagyon sok betegség, megkésett mozgásfolyamat vagy egyéb fejlődési eltérés ismeretes. Nem kell persze egyből a legrosszabbra gondolni, de gyakorlatilag már mindenre van egy orvosi vagy pszichológiai kifejezés, ami az átlagostól különbözik. Jó hír azonban, hogy ha ezeket időben észrevesszük, általában korrigálhatók. Bár a szülői túlaggódás és a gyerek folyamatos vizsgálgatása sem célszerű, nem árt otthon lenni a szellemi és testi fejlődés, a mozgásfejlődés, a beszédfejlődés világában, hiszen így szükség esetén időben léphetünk.
Kezdeti mozgásproblémák
Kisbabakorban gyakran előfordul, hogy a babák nagyon merevek vagy éppen túl „puhák”, nincs tartásuk.
A testi változások mellett érdemes odafigyelni a beszédfejlődésre is, mert bár egy bizonyos korig teljesen normális a félszavak, a hangutánzók használata, a gagyogás stb., de például ha a gyerek az óvodáskor közelében nem beszél kívülállók számára is érthető módon, akkor mindenképp fontos az okoknak utánajárni.
Én akkor kezdtem el gyanakodni, hogy valami nem stimmel, amikor Dia lányom kicsiként csak az egyik karját használta a kúszáshoz. Olyan volt, mint egy sérült katona, ami persze mókásnak hatott, de hamar rájöttem: nem biztos, hogy ez a jó irány. Felkerestem egy Dévény-tornás szakembert, aki elkezdte átmaszszírozni Diust. Kiderült, hogy jók a megérzéseim, mert a háta egyik része nagyon merev volt, ezért nem tudott előre nyúlni a másik kezével kúszás közben.
Kristóf fiammal, amikor kisbaba volt, jónéhány FDM-kezelésen jártam (FDM: Fascia Disztorziós Modell).
Krisinél akkor jöttem rá, hogy valami nincs rendben, amikor észrevettem, hogy bár át tud fordulni hasról hátra és fordítva, mindig csak a jobb oldalán tette ezt meg, a bal kimaradt. Pár alkalom nála is elég volt a hibák korrigálásához, azóta mindketten szuperül mozognak.
Gond a járással, látással, hallással
Egy járni tudó kisgyerek esetében kulcsfontosságú, hogy időben észrevegyük, ha nagyon bedől a bokája vagy ha valamelyik talpívét jobban igénybe veszi a járáshoz, esetleg az egyik lábát jobban terheli, mint a másikat. Nálunk Dius jobban használta mindkét talpacskájának a belső ívét, így a bokája bedőlt és a térde is rossz tartásban volt.
Érdemes figyelni a kicsik szemmozgására is. Ha túl sokat pislog- nak vagy ha nagyon erősen néznek dolgokat, lehet, hogy látásprobléma áll a háttérben. Dia egy időben rengeteget pislogott és kezdtem aggódni emiatt, így megvizsgáltattam egy szemésszel. Az orvos megnyugtatott, hogy teljesen jól lát a kislányom, ez szimplán egy bölcsődés „rossz szokás” nála, ami az idő múlásával meg fog szűnni – így is lett.
Kristófnál más volt a probléma: hallotta, amit mondtunk neki, viszont folyton piszkálta a fülét. A fül-orr-gégész szakorvos megállapította, hogy a fülének semmi baja, ám nagy mennyiségű fülzsírral van tele a hallójárata, így lehet, hogy korlátozott a hallása. A megfelelő gyógyszertári szerrel kezeltük és azóta már semmi baja.
Egy szó, mint száz: a gyerekek növekedése során is felmerülhetnek bizonyos problémák, és fejlődésük folyamatos figyelemmel kísérése szülői alapkötelességünk. Ha észrevesszük, hogy valami eltérhet az átlagostól, keressünk fel mielőbb egy megfelelő szakembert – hiszen mindig jobb félni, mint megijedni!
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.