Amikor egy pár belevág a lombikprogramba sokszor érzik úgy, hogy sodródnak, egyik esemény követi a másikat és alig tudják követni, hogy mi miért történik. Igyekszünk választ adni egy-két fontos kérdésre. A lombikprogram során csak a tökéletes embriókat ültetik vissza. Vajon mi alapján választanak?
Szakértő: Balyi Balázs embriológus
Lombikprogram és a nagy kiválasztás
Aki részt vett lombikprogramban, tudja: az embriók leszívása után következik az egyik legizgalmasabb pillanat – a megtermékenyítés, majd a beültetés a méhbe. De vajon mi történhet ilyenkor a színfalak mögött, a laboratóriumban? Sok pár számára ezek a napok a leginkább idegölőek. Kérdések gyötrik őket. Vajon sikeres lesz-e a mesterséges megtermékenyítés? Osztódnak-e majd rendesen a kis embriók? Lesznek-e „szép” embriók, és egyáltalán: mi alapján döntik el a szakemberek, melyik számít életképesnek? Hogyan születnek meg e mindent meghatározó döntések? A minősítés kulisszatitkairól Balyi Balázs embriológus segítségével tudhatunk meg többet.
A kezdet: az embriók létrejötte
A meddő párok egy részénél a mesterséges megtermékenyítés jelenti a problémák megoldását. Egy in vitro fertilizációs, azaz lombik-eljárás során az első lépés, hogy a gyermekre vágyó pár mindkét tagját kivizsgálják, majd előre eltervezett és kiszámított időben elindul a stimuláció, mellyel a női ciklust befolyásolják.
A több tüszőből több petesejt lesz. Ezeket egy altatásban végzett rutineljárás során leszívják a petefészkekből (punkció). Minél több a petesejt, annál több embrió létrejöttére van esély. A leszívást követően a tüszőket tartalmazó a folyadék az embriológushoz kerül, aki megkeresi benne a petesejteket. Ezeket megfelelő táptalajba helyezi, melyet direkt erre a célra fejlesztettek ki. A férj spermiumait eközben tisztítják, centrifugálják, így készítik elő a megtermékenyítésre. Ha a spermakép jó, a megtermékenyítés hagyományos módon, rácseppentéssel történik, azaz a spermium magától termékenyíti meg a petesejtet. Ha alacsony a spermiumszám, akkor az ICSI (intra-celluláris sperma injekció) módszerrel történik a megtermékenyítés, azaz a spermiumot mikroszkóp alatt, egy tű segítségével bejuttatják a petesejt belsejébe.
Az osztályzás szempontjai
A petesejteket tehát megtermékenyítik a partner spermiumaival, és az embriók fejlődésnek indulnak. Közülük pedig ki kell választani a lehető legéletképesebbeket.
Az embriók osztályozására többféle rendszer is létezik, ám mind egyazon alapelvre épül. Tulajdonképpen mindegy, hogy egy labor melyiket használja, a lényeg, hogy az ott dolgozó embriológusok tökéletesen tisztában legyenek vele, és ugyanúgy pontozzák az embriókat.
Az osztályzás legfontosabb szempontjai: a fragmentáció (sejttörmelék-képződés) mértéke, a sejtosztódás sebessége, illetve az embriókat felépítő sejtek (blasztomerek) mérete.
Vissza az anyaméhbe
Az embriók visszaültetése a méhbe a második, harmadik vagy ötödik napon lehetséges. Az embriótranszfer napját általában az embriók mennyisége és minősége határozza meg. Ha valakinek egy-két embriója van, a második napi embriótranszfer az ideális, amikor az embriók 4 sejtesek, hiszen minden fejlődésnek indult embriót visszahelyezünk. Ha több embrió van, akkor a harmadik napi embriótranszfer a jobb, mert ilyenkor a plusz egy napi várakozás segíthet az embriók szelektálásában. Ilyenkor a kevesebb sejtes, fragmentáltabb, egyenlőtlen sejteket tartalmazó embriók nem kerülnek visszaültetésre, inkább a szép egyenletes méretű, kevéssé fragmentált 8 sejtes embriók kerülnek kiválasztásra.
A blasztociszták alkalmasak a visszaültetésre, ez az ötödik napi stádium. A többi embrió, amelyik nem alakult át, fagyasztásra is alkalmatlan, mert fejlődésük leállt – nekik nincs esélyük.
Embrióminősítési rendszer (embrio scoring):
- 1. pontos embrió: a sejttörmelék-képződés mértéke 50%-nál nagyobb, különböző méretű sejtek
- 2. pontos embrió: a sejttörmelék-képződés mértéke 20% és 50% között van, egyforma vagy különböző méretű sejtek
- 3. pontos embrió: a sejttörmelék-képződés mértéke 20%-nál kisebb, egyforma vagy különböző méretű sejtek
- 4. pontos embrió: nincs sejttörmelék-képződés, a sejtek mérete egyforma