A többemberesség nem hivatalos pszichológiai diagnózis – bocsátja előre Csaba Eszter pszichológus. – A klasszikus Thomas-Chest temperamentum elméletet megkülönböztet nehezebb illetve könnyű temperamentumú csecsemőket.
A többemberesség egy kicsit árnyaltabb fogalomnak tűnik: létezhet olyan többemberes baba, aki teljesen elégedett, ha az édesanyja karjaiban lehet. A másik pont így nem megnyugtatható, csak babakocsiban, a harmadik bármilyen módszerrel nehezen vigasztalható. A pszichológia az anyával való összeillést, a szülői megéléseket szokta vizsgálni. Nagy különbség van a között, hogy “az én kisbabám volt a legbékésebb gyerek a világon, ha a karomban tartottam.” vagy hogy “hiába próbáltam bármit, csak ordított egész nap”. Sokat számít az egyéb családtagok támogatása, segítői szerepe, és az is, hogy a szülők hogyan viselik el a kialakult helyzetet. A “letehetetlenség” mögött számos ok állhat. A Sears-i többemberességnek fontos kritériuma, hogy nincs semmiféle szervi eltérés a háttérben, csak egyszerűen fokozottabb a gyerek igénye a testközelségre, a törődésre. Azt feltételezi, hogy ha a szülő reagál az igényekre, akkor három-négyéves korára az elvárásoknak megfelelően alakul a fejlődése. Ha az intenzív gondoskodáson túl eltérés figyelhető meg a baba fejlődésében, vagy két-három éves kor körül sem lazul a szimbiózis, érdemes lehet szakmai segítséget kérni, hogy kizárjanak néhány speciális nevelési igényű állapotot.
Lássunk két példát, mi mindent jelenthet a többemberesség a gyakorlatban!
Borsószem királyfi Hulk álruhában
Miklós Emma és Tomi második gyermekeként érkezett. A reklámbébiket is megszégyenítő “eszik-alszik” bátyó által kissé elkényeztetett szülőket valósággal sokkolta a kontraszt: Miklós már az anyaméhben nagyon érzékenyen reagált az élet hétköznapi stresszhelyzeteire. Borsószem-királyfi természetét idekinn is megőrizte: masszív, vasgyúró alkata dacára többet sírt, mint szopizott az első hónapokban, zavarta a fény, a izzadtság, az illatok, a bolyhos, vagy sprőd textíliák, még apa borostája is. A mozgásfejlődés rendkívül gyors beindulásával minden csukott ajtó előtt élénk tiltakozásba kezdett, nemcsak a járókából, és a nappaliból tört ki, hanem a nagytesó életterét meghódítva kikövetelte az előle gondosan elrejtett kincsekkel való ismerkedés jogát is. – A tágabb család nem igazán tudott mit kezdeni a természetével. Még Tomi is folyton visszapasszolta nekem, ha rábíztam volna pár percre, pedig a többi gyerekünkkel teljesen bevállalós apukaként viselkedett. Tíz hónapos kora körül áthívtam az anyósomat, hogy végre kicsit kimozdulhassak. Mikor hazaértem, Miklóst az ágyában találtam könnyek között ordítva, miközben anyósom vidáman mondókázott a nagyobbikkal. Kérdésemre elmondta, hogy miután mindent megpróbált, és nem sikerült megvigasztalnia Miklóskát, inkább nem is pazarolt rá több erőfeszítést – emlékezik vissza Emma. Miklóska hatéves koráig kizárólag a hajamat markolászva aludt el, és ha nem volt megfelelő a haj hőmérséklete, borítékolható volt a reklamáció. Ma már tízéves nagyfiú. Zajos helyzetekben befogja a fülét, vagy zajvédőt tesz föl, ezenkívül pont ugyanolyan, mint bármelyik kortársa.
Gabinak csak apa karjaiban volt kerek a világ
Gabi szintén másodszülöttként jött a világra, ám többemberes nővére már alaposan megedzette a szüleit, Antit és Ritát. Váratlan kihívásokból így sem volt hiány: Izomtónus probléma és támogatás hiánya miatt Gabit nem sikerült szoptatni, így Rita teljesen eszköztelennek érezte magát a baba megnyugtatásában. Ha Anti átvette, mintha elvágták volna a sírást. Rita nehezen élte meg ezt a megkülönböztetést, főleg azért, mert idővel Anti a család lakóhelyétől távolabb kapott munkát, és csak hétvégén járt haza. – Igyekeztem ébren tartani az emlékét hét közben, sokat beszéltem róla a gyerekeknek nap, mint nap. A mindennapi túlélésünket pedig az Otthon Segítünk alapítvány kedves munkatársai támogatták – meséli Rita. – Idővel szerencsére változtak a körülményeink, minden este együtt tud lenni az egész család. Gabi életvidám tinédzserré érett, a többemberességének egyetlen nyoma maradt, máig ő a legapásabb mind a négy gyerekünk közül.
Hol találsz támogatást?
- A szoptatós baba-mamacsoportokban, és a hordozós klubokban nagyon sokféle temperamentumú kisbabát nevelő szülőtárssal találkozhatsz. Vannak köztük tapasztalt többgyermekesek is, akik szívesen mesélnek a hosszútávú tapasztalataikról. A kéretlen jó tanácsoktól és ítéletektől nem kell tartanod ebben a közegben!
– Ha nincs ilyen közösség a közeledben, az EMMA vonalon is könnyíthetsz a lelkeden. A vonal kedden és csütörtökön 10:00 – 12:00 és este 21:00 – 23:00 óra között elérhető a +36 70 622 3346 számon, de levelet is írhatsz a emmavonal@emmaegyesulet.hu
– Ha fizikai vagy logisztikai segítségre van szükséged a mindennapokban, érdemes tájékozódni az “Otthon Segítünk Alapítvány” honlapján a lehetőségeidről: otthonsegitunk-alapitvany.hu
– Információkért és érzelmi megerősítésért olvasgathatsz a La Leche Liga oldalán (lll.hu), vagy ha tudsz angolul, a Sears orvosdinasztia oldalán (www.askdrsears.com) a “high-need” kulcsszóra keresve valóságos kincsesbánya tárul eléd. Dr. William Sears: Éjszakai gondoskodás című könyvét magyar fordításban is el tudod olvasni.