Napfényre, friss zöldségre, gyümölcsre vágyunk – mire itt a tavasz kiürülnek a tartalékaink. Íme három immunerősítő tipp.
Szerző: W. Ungváry Renáta
Induljon az immun-turbó!
Most van csak igazán szükség egy kis immunerősítésre! Képes az immunrendszerünk legyengülni? Bár működésének bonyolultsága, összetettsége és hatékonysága ámultba ejtő, sajnos előfordulnak jócskán olyan helyzetek, amikor némi támogatásra szorul.
1. Jó állapotú nyálkahártyák
Testünk nyálkahártyái jelentik a védekező rendszer bástyáit vagy falait. Nem csoda, hogy fűtési szezonban gyakran gyűlik meg a bajunk a száraz meleggel. A kiszáradó orr- és toroknyálkahártya nem képes már tökéletesen ellátni a védelmet, ráadásul a nátha miatt adagolt, és az orrnyálkahártya duzzanatát csökkentő orrcseppek még inkább roncsolják épségét, ha pár napnál tovább használjuk.
Mi a megoldás?
Jó levegőjű helyen célszerű minél többet – tavasztól őszig – (akár télen is) nyitott ablak mellett aludni vagy fűtetlen szobában, nappal pedig minden szempontból előnyös, nem csak az orrnyálkahártyának, ha minél több időt a szabadban töltünk.
2. Elegendő pihenés
A sok téli betegeskedés egyik legnagyobb hátulütője szülők és gyerekek számára egyaránt a sok átvirrasztott vagy legalábbis csak kevés alvást engedélyező időszaka. Nem csoda, ha teljes kimerültség az eredmény, majd az anya is egyre inkább úgy érzi, igencsak kimerültek az erőtartalékai. Az alváshiány nehezíti a szervezet regenerálódását, ezért aztán cseppet sem meglepő, ha ez a tényező is hozzájárul, hogy egyik betegség jön a másik után.
Mi a megoldás?
Könnyű azt mondani, hogy aludj többet! Bár ilyen egyszerű volna! Sokszor a baba fogzása, gyakori éjszakai szopása is közbeszól, így jó ideig csak vágyálom marad az öt-hat óra egybefüggő alvás.
Jól teszed, ha nem azon keseregsz és bosszankodsz, hogy már megint felébresztettek, hanem egyszerűen beletörődsz, hogy most ez van, és közben minden alkalmat megragadsz, amikor legalább húsz perced van egy kis alvásra.
3. Irány a szabadba!
Fázni senki sem szeret, de nem is muszáj! Alaposan felöltözve, aktív mozgással minél több időt kell tölteni a szabadban akkor is, ha éppen nem álmaink időjárása uralkodik odakint. Ez a kicsinek is rendkívül fontos, egy alaposan kifárasztott aprósággal azután sokkal könnyebb azt a pár órát a lakásban eltölteni, és az éjszakai alvás is mélyebb, tartósabb lesz.
Mi a megoldás?
Lehet, hogy babakocsival könnyebb haladni, de jobban jársz, ha engeded bogarászni, sarazni, mászni, futkosni, ugrálni. Igyekezz te is követni a példáját!
+ 1 ráadás: nevessetek sokat, énekeljetek minél többet!
Írásunk első részét itt olvashatod: