Egy igazán barátságos, támogató városban, megnyugtató környezeteben jó családot alapítani. Csak az a fene nagy honvágy ne volna…
Szerző: Szabó Hajnalka
Folytatás…
Támogató légkör
Dániában megadják a lehetőséget arra, hogy az édesapa mindvégig a kismama mellett lehessen, ezért Nándi mindhárom szülésnél tudta támogatni Kingát.
Az ottani tradíciók szerint csak az első szülés után szokás a kórházban pár napot eltölteni, míg a második és azt követő szülések ambulánsan zajlanak, vagyis a szülést követően, néhány óra elteltével már el lehet hagyni a kórházat az újszülöttel.
Valódi figyelem és odafordulás
A kórházi tartózkodás során magasfokú odafigyelésben és ellátásban volt része Kingának és férjének, pár órával a szülés után privát, teljesen felszerelt szobát kaptak, ahol anya–apa és Zorka közösen tölthették idejüket.
Feldolgozás és lezárás
A kórházból való távozást megelőzi a szülésznővel való beszélgetés, melynek során felelevenítik a szülés menetét, ezzel is segítve az események feldolgozását.
A maximális törődést, a segítséget a kórházi tartózkodás során a nővérektől, hazaérkezvén pedig a védőnőtől kapták meg.
A támogató légkör a szoptatásra is kiterjed, de mindenekelőtt az egyént és a saját döntését tartják szem előtt. Kinga elmondása szerint a dán anyukák körében ugyan jellemzőbb, hogy tápszerrel kombinálják az anyatejes táplálást, ugyanakkor ő minden esetben támogatást kapott a kizárólagos anyatejes tápláláshoz.
Kinga harmadik babájuk, Auróra táplálásánál súlygyarapodási probléma miatt a kiegészítő tápszeres táplálás útjára lépett, melyhez a korábbiakhoz hasonlóan maximális támogatást és segítséget kapott.
Skandináv ellátórendszer
A dán kisgyerekes családok 3 havonta részesülnek családi pótlékban, továbbá a szülés utáni szabadság sokkal rövidebb, mint nálunk: kicsivel több, mint 11 hónapot ölel fel. Így a gyerekek 11-12 hónapos korukban kerülnek bölcsődei ellátásba.
Az otthonos és bensőséges hangulatú bölcsődei csoportok kis létszámmal, körülbelül 12 kisgyerekkel és 3-4 állandó gondozóval működnek. Fontosnak tartják a gyerekek önállóságra nevelését, ami a dán nevelés egyik alappillére. A dán bölcsődei és óvodai ellátás fizetős, de minden esetben a keresethez igazítják a fizetendő összeget.
Kihívások és visszatérés a kezdetekhez
Egy másik ország kultúráját és mindennapjait megismerni mindig hatalmas kalandot jelent, ugyanakkor kihívással, nemegyszer bizonytalansággal és lemondással is jár. Míg Koppenhága bájossága határtalan, és a dán boldogság a pozitív szemléletnek köszönhetően szinte tapintható, arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a külföldön élő családoknak nélkülözniük kell a rokonok, a nagyszülők támogatását, a barátok társaságát. Érthető módon Kingáéknak is ez okozta a legnagyobb nehézséget. Temérdek honvágy után a „dán” kis család tavaly januártól már itthon élvezi a rokonok és a barátok támogatását.
Cikkünk első részét itt olvashatod: