Sorozatunknak ebben a részében két édesanya, Gabi és Berni tapasztalatain keresztül mutatjuk be, milyen a szülés és a kisbabás lét Ausztráliában.
Szerző: Dr. Zeller Zsófia
Folytatás…
A kezdetekről
Gabi Szombathelyen ismerkedett meg párjával, aki nem sokkal a találkozásuk után vízumot kapott Ausztáliába. Egy év múlva Gabi is kiutazott, és mára négyesben élnek két kislányunkkal Adelaide-ben.
Berni egy nagy könyvvizsgáló cégnél kapott munkát Perthben, ahová férjével, Attilával együtt érkeztek. Eredetileg csak két évre terveztek, de végül ott ragadtak. Mára már mindannyian ausztrál állampolgárok.
Milyen volt a szülés utáni ellátás?
Berni: Nagyon nagy hangsúlyt fektetnek a születés után arra, hogy az anya és a baba rögtön megismerkedhessenek, így senki nem próbálja meg lemosni a babát, nem viszik el fürdetni, és a mérlegelés is várhat. Természetesen a köldökzsinór elvágása is, hiszen fontos, hogy a benne lévő vér átmenjen a babába. Rendes fürdetés nem volt, csak nedves törlőkendővel törölgették meg Lillát, ez alatt is végig mellettem volt az ágyban, egyszer sem vitték el tőlünk.
Gabi: Az ételt menüből választhattuk, étkezések között teával, kávéval, keksszel kínáltak. A szobákban pelenkát, popsitörlőt, mindent kaptunk a baba ellátásához. Mindenkinek más-más feladatra van engedélye, más cserélte a kötést a császáros hegen, és más mikor a branült kellett kivenni. Feltűnt, hogy mindig mindenki nagyon kedves volt.

Milyen volt a babával otthon töltött idő?
Gabi: Itt arra bátorítják az anyákat, hogy csatlakozzanak egy mama csoporthoz. Tízszer találkoztunk heti rendszerességgel, és a babagondozással kapcsolatos különféle témákat jártuk végig, majd a csoport önálló életre kel és továbbra is összejárt, de nekem ez inkább kötelesség volt, mint kikapcsolódás.
Berni: Mi az első anyacsoportommal a mai napig legjobb barátnők vagyunk, napi szinten kommunikálunk. Ezen kívül többször is voltam Lillával szoptatási tanácsadáson.
Mikor álltál ismét munkába?
Berni: Mindkét baba után gond nélkül találtam munkát, még válogathattam is, pedig Lilla 8, Lara 12 hónapos volt, mikor visszamentem dolgozni.
Ha iskolai rendezvény van, simán tudok aznap itthonról dolgozni, hogy el tudjak menni. Sok anyuka részmunkaidőben megy vissza dolgozni.
Milyen kedvezmények járnak a kisgyermekes szülőknek?
Gabi: Kétféle támogatásban részesülünk: családi adókedvezményben, és a bölcsődei támogatásban. Egy bölcsődei nap akár 120 dollárba is kerülhet, ennek 70 százalékát fedezi az állam.
Milyen meglepő szokásokkal találkoztatok?
Berni: Az egyetlen furcsa szokás, hogy sokan nagyon korán jöttek látogatóba. Lilla még csak pár napos volt, és meg sem kérdezték, hogy jöhetnek-e. Persze mindenkit a jó szándék vezérel, de azért ez hozzáad némi stresszt a mindennapokhoz.
Gabi: A swaddle-nek nevezett bababugyolálás során erősebb vagy puhább pamutba tekerik a babát, hogy a végtagok leszorításával az anyaméhhez hasonló körülményeket teremtsenek megnyugváshoz, alváshoz. Az első babámat féléves koráig csomagoltam. A valódi hordozást sajnos csak a második babánál fedeztem fel, vele már egy magabiztos, mosipelusos, hordozós, együttalvós család voltunk. Még ma is képes megdobbanni a szívem egy-egy bizonyos kendőre, színre, vagy mintára.
Ausztráliában 2010-ben az újszülöttek 90%-át kezdték kizárólagosan szoptatni, de csupán 15,4% -uknál sikerül ezt folytatni legalább 5 hónapos korukig. 2019 márciusában indítottak egy átfogó nemzeti programot a szoptatás helyzetének javítására. Ausztráliában a nyilvános szoptatás nem kiváltság, hanem jog. Az 1984-es szövetségi nemi megkülönböztetési törvény biztosítja, hogy senkit sem lehessen direkt vagy indirekt módon diszkriminálni a szoptatás miatt.
A cikk első részét itt találod: