Sorozatunknak ebben a részében Gabi és Berni tapasztalatain keresztül mutatjuk be, milyen babát várni Ausztráliában. Gabi Szombathelyen ismerkedett meg párjával, aki nem sokkal a találkozásuk után vízumot kapott Ausztráliába. Egy év múlva Gabi is kiutazott, és mára négyesben élnek két kislányunkkal Adelaide-ben. Berni egy nagy könyvvizsgáló cégnél kapott munkát Perthben, ahová férjével, Attilával együtt érkeztek. Eredetileg csak két évre terveztek, de végül ott ragadtak. Mára már mindannyian ausztrál állampolgárok.
Szakértőnk: Dr. Zeller Zsófia
Hogyan zajlik a várandósgondozás Ausztráliában?
Berni: A pozitív terhességi teszt után a GP-hez (háziorvos) kell elmenni, ő ad beutalót vérvételre. A laborban ellenőrzik a vérképet és a fertőző betegségeket, valamint, hogy milyen betegségektől védett az anyuka. Itt nem szokás koraterhességben ultrahangot készíteni, csak akkor küldik vizsgálatra a kismamát, ha volt komplikációja egy korábbi terhességgel. A 12. héten először vérvétellel vizsgálják a Down-szindrómát, és ennek eredményét kell vinni a szonográfushoz, aki az ultrahangvizsgálatot végzi. A vizsgálat során mindent részletesen elmagyaráznak, és képet készítenek. Utoljára a 19. heti anatómiai ultrahangra ad beutalót a GP, innentől már a szülésznő vagy a nőgyógyász veszi át a gondozást. Ezeket a vizsgálatokat fizeti a betegbiztosítás.
Milyen szülési lehetőségek közül választhat Ausztráliában a kismama?
Berni: Itt állami- vagy magánkórházban, és családi szülészeten, egyfajta születésházban is szülhetnek az anyák. Ezen kívül a legtöbb államban az otthonszülés is választható.
A születésnél csak szülésznők vannak jelen, orvos csak akkor jön, ha gond van. Normál szülés után egy nap, császármetszés után általában három nap után mehet haza az anyuka. A családot ezután még otthon is látogatják a szülésznők az 5. napig. Magánellátásban lehetőség van kórházat és orvost is választani. Az orvosok közt nyilvános értékelések, mutatók alapján lehet válogatni, de nem biztos, hogy a gondosan kiválasztott doktor végül hajlandó is lesz elvállalni a szülést. Ha igen, akkor ezért egy egyszeri díjat kell fizetni a nőgyógyásznak. Minden vizsgálatért fizetni kell, aminek csak egy nagyon kis részét téríti vissza a biztosító. A kórházi tartózkodást elvileg fizeti a magánbiztosítás, de ez biztosítónként eltérő. Így a magánellátás ára 4000-8000 dollár közti mozog, de a költséget emelheti például egy komplikált szülés, vagy akár az epidurális érzéstelenítés is. Az orvos csak a születésre érkezik meg, a kifizetett pénz nem jelenti, hogy ott lesz a vajúdás alatt is.

A Family Birth Centre, azaz Családi Szülészet egy pici szülészet, néhány otthonosan berendezett, zuhanyzós szobával. Itt csak szülésznők dolgoznak, orvosok nincsenek, így csak problémamentes terhességgel lehet idejönni. Komplikáció esetén a szomszédban található kórházba tolnak át néhány perc alatt. A terhesség alatt végig ugyanaz a szülésznő gondozza a kismamát és a szüléskor is ő segít. Ha valami probléma merülne fel, a kórházban is végig támogathatja a kismamát.
Hat órával a születés után kezdik el vizsgálni, hogy az anyuka és a baba készen állnak-e a hazamenetelre. Itt maximum 24 órát lehet eltölteni; ha valamilyen komplikáció miatt tovább kell maradni, akkor az anya és a baba a kórházban kap egy egyágyas zuhanyzós szobát.
Már a várandósság előtt eldöntöttem, hogy családi szülészeten szeretnék szülni. Az 5. hét után, elmentünk egy bemutatkozó előadásra, ahol megnézhettük a szülészetet, és elmondták, hogy mire számíthatunk. Ekkor rögtön feliratkoztunk, majd később beosztottak egy szülésznőhöz. A 16. héten történő első találkozás során majdnem 3 órát beszélgettünk a szülésznővel. Ezalatt mindenről kikérdezett minket, és én is feltehettem az összes kérdésem. Ezután a 24. héttől havonta, majd a 34. héttől kéthetente voltunk rövidebb látogatásokon a szülésznőnél.
Az otthonszülés itt teljesen elfogadott, csaknem mindegyik tagállamban legális.
A Community Midwifery program keretében teljesen a Medicare finanszírozza a privát szülésznőt, aki a várandósgondozást és a szüléskísérést is végzi.
Világviszonylatban Ausztráliában az egyik legmagasabb a császármetszési arány. 2018-ban a szülések 32%-a fejeződött be műtéti úton, de ez az arány egyes magánkórházakban a 43%-ot is meghaladta az állami kórházak 30% körüli rátájával szemben. Előszeretettel indítják be például a szülést a 37-38. héten, ha a baba már készen áll, bármit is jelentsen az.
A folytatást itt olvashatod: