“Időközben Németországban a császármetszések aránya már elérte a 31,1 %-ot, sőt néhány helyen meg is haladta(!). Miközben Skandináviában továbbra is alacsony, 14-17%-os az arány. Ez azt mutatja, hogy a WHO ajánlása, hogy a császármetszések aránya legfeljebb 10-15% legyen, tartható. A svéd, linköpingi egyetemi klinika adatai szerint ott 2016-ban elsőszülőknél már csak 3% volt a császármetszések aránya a korábbi 10% helyett és összességében is csak 11%. Tehát meg lehet csinálni!
Magyarországon sajnos még a németországinál is sokkal rosszabb a helyzet, 2018-ban a császármetszések aránya 41% volt és még mindig emelkedőben van, már évek óta.
Németországban azonban 2012 óta stagnálás tapasztalható, igaz, hogy egy nagyon magas értéken állt meg, de a megállás mégis reménysugárnak tekinthető. Mind az orvosok, mind a bábaszövetség, de még a politika is bírálja a túl magas császármetszési arányt. A női medence nem változott meg alapvetően, a jólét és az egészséges táplálkozás, valamint a várandósok intenzív gondozása optimális előfeltételeket teremt a normális szüléshez. A helyzet az, hogy valójában nem a kockázatok, mint például az idő előtti lepényleválás gyakorisága nőtt meg, hanem inkább a készség arra, hogy az orvosok a nőt azonnal a műtőbe tolják, amint a legkisebb eltérés mutatkozik a szülés menetében. Ezt a döntést az orvosok részéről a félelem motiválja. A félelem attól, hogy hibáznak és a félelem a jogi felelősségre vonástól. A rendszer bírálói a várandósgondozás temérdek sok vizsgálatát is felelősnek tartják a császármetszések számának növekedéséért.
Hogy végül is kihozza meg a döntést – jól vagy rosszul -, nem mindig egyértelműen megválaszolható, mert a műtéti beavatkozás iránti igény nem csak a kórházi vezetéstől vagy az orvosoktól ered, hanem olykor bizony a szülőktől is, akik félnek a hüvelyi szüléstől, mert aközben valahogy a vajúdó érzelmileg “kontrollálhatatlan” lesz. Az biztos, hogy a szülésznőhiány gyakori oka a félelemnek, mert amikor három vagy több nőt kell egyszerre párhuzamosan gondoznia egy szülésznőnek, akkor a szülő nőkben megnő a félelem és a bizonytalanság.”
Forrás: https://www.facebook.com/termeszetesszules/posts/2529630053786388