Elegendő a kötelező védőoltásokat beadatni? Vagy fontos tájékozódni a választható oltásokról is? Mit ajánl a gyermekgyógyász?
Szakértő: Dr. Onozó Beáta gyermekgyógyász
Rotavírus
A kötelező védőoltások mellett egyre több, akár komoly következményekkel járó, veszélyes betegségtől is meg lehet védeni a babákat, gyerekeket választható oltással. Milyen oltásokat ajánl a szülőknek? Az ajánlott oltások közül az első a rotavírus elleni vakcina, amely már 6 hetes kortól beadható. A rotavírus elsősorban a csecsemőknél, kisdedeknél okoz hasmenéssel, hányással, magas lázzal és kiszáradással járó betegséget, és gyakorlatilag minden gyereket megfertőz. Gyógyszer nem létezik ellene, a leghatékonyabb védekezési mód a védőoltás. Sok szülő azt gondolja, hogy ráér az oltás beadásával, pedig a korai védelem kulcsfontosságú.
Nem kell félni a szúrástól sem, hiszen ez a vakcina csepp formában, szájon át adható.
Tapasztalataink szerint valóban biztonságos, minimális mellékhatással, például székletváltozással járhat együtt. Az oltással megelőzhető a kiszáradás és az esetleges kórházi fertőzéses megbetegedések kialakulása is.
Agyhártyagyulladás
A járványos agyhártyagyulladás potenciálisan veszélyes betegség: a csecsemők az átlagosnál 24-szer gyakrabban betegednek meg, és a fertőzés akár 24 óra leforgása alatt halált okozhat.
Ezért is nagy eredmény, hogy ma már tudunk védekezni a betegséget okozó meningococcusbaktérium ellen. Fontos azonban elmondani, hogy a különböző baktériumtípusok ellen külön-külön oltás szükséges, ezek nem helyettesítik egymást.
A két vakcina hatása között nincs átfedés! Oltási reakcióként enyhe láz előfordulhat, de ez a vakcina is nyugodt szívvel beadható más oltásokkal együtt. Az A, C, W, Y baktériumtípusok ellen létezik úgynevezett négykomponensű oltás, ezt elsősorban a sokat utazó családok gyermekeinek ajánljuk.
Bárányhimlő
A bárányhimlő elleni oltás már kötelező, de mi történik azokkal a gyerekekkel, akik életkoruk miatt kimaradtak az állami kampányoltásból, azaz 2018. augusztus 1-je előtt születtek? Nekik is szükségük van rá, hiszen ők ugyanúgy védtelenek a betegséggel szemben. Azt szoktuk hangsúlyozni, hogy az oltás a bárányhimlő súlyos szövődményes lefolyása ellen nyújt védelmet, ezért szükséges a vakcina mindkét adagjának a beadásra. A kétadagos vakcina első adagja már 9 hónapos életkortól adható, a második adagot legalább 6 héttel az első után célszerű beadni.
Annak azonban, aki már csecsemőkorában átesett rajta, nincs szüksége oltásra, hiszen a fertőzés egész életre szóló védelmet biztosít. Az influenza elleni védőoltást érdemes a piciknek is beadni? Egyértelműen igen, különösen sokgyerekes családban javasolt, mert a betegség nemcsak időskorban, hanem csecsemőkorban is veszélyes.
Egyébként az óvodások, iskolások az influenzavírus legnagyobb terjesztői, tehát érdemes figyelembe venni, hogy a nagyobb gyerek könnyen hazaviheti és megfertőzheti a családtagokat: kicsiket, nagyokat egyaránt. Ezt az oltást évente újra kell adatni, hiszen az influenzavírus szerkezete módosul. A szezonális oltást október–novemberben ajánlott felvenni, és már 6 hónapos kortól beadható.
Melyek a leggyakoribb szülői aggodalmak az oltásokkal kapcsolatban?
Tapasztalataink szerint erős a bizalom az oltások iránt, csökkennek az irracionális félelmek. A legtöbben azt kérdezik, hogy veszélyes-e együtt beadatni az oltásokat, sok szülő félti a babákat a láztól. Pedig egyszerre több oltást beadni kifejezetten előnyös, hiszen kevesebbszer kell orvoshoz menni, kevesebb stressznek tesszük ki a gyerekeket, viszont nincs káros hatása. Helyi reakció, bőrpír, fájdalom, enyhe duzzanat az oltás után gyakran kialakul, ez teljesen normális, nem kell tőle megijedni.
És végül a Covid
Amiről napjainkban sok szór esik az pedig a Covid elleni vakcina, mely már öt éves kortól adható gyermekeknek. A kisgyermekek gyakran enyhe tünetekkel vészelik át a betegséget, mégis ajánlják számukra is a védőoltást. Ennek okairól, olvashattok itt.
Nem érdemes halogatni az oltásokat: abban az életkorban kell őket beadni, amelyikben az adott betegség előfordulása a leggyakoribb. Az időzítés fontos, éljünk a lehetőséggel, hiszen a betegségtől kell félni, nem az oltástól!
A cikk a Szülők Lettünk kiadványunkban jelent meg!
Ajánljuk még a témában: