Gyakori, amikor kisbaba érkezik egy családba (akár az első, akár többedik), hogy a szülők nehezen tudják megállni, hogy ne vegyenek túl sok babaholmit. Miért fontos ezt a kérdést (is) tudatosan kezelni és tervezni?
Szerző: Földi Barbara élményalapú okatatástervező, társadalmi vállalkozó
A babák köré igazi iparág épült az utóbbi húsz évben – ma már dömpingszerűen jön szembe velünk a legmodernebb bölcsők és a „nélkülözhetetlen” cumisüvegek sokasága. A fogyasztói társadalom egyik legnagyobb üzlete lett az újszülöttek és gyerekek számára készült termékek és szolgáltatások köre.
Ennek a miértjét nem nehéz kitalálni, hiszen egy szülő csak a jót, sőt abból is a legjobbat szeretné adni a gyerekének, és az ár kevésbé számít.
Bár magamat igencsak tudatosnak tartom, ha őszinte szeretnék lenni, akkor be kell vallanom, hogy az első kisfiam születésekor elég sok olyan holmit sikerült beszereznem, amelyeket vagy nem használtam, vagy nem váltak be és ki kellett cserélnem őket.
Sokan azonban még mindig újonnan vásárolják azokat az eszközöket, amik végül a fölösleges tárgyak között kötnek ki.
Mindezen felbuzdulva készítettem egy összefoglalót azokról a termékekről/eszközökről, amelyeket be lehet szerezni használtan és tökéletesen működnek. Olyan lehetőségeket és szolgáltatásokat is bemutatok, amiket bátran használhat egy friss szülő.
Babakocsi
Az egyik leghaszontalanabb beszerzésem egy 2:1-ben babakocsi volt, amit még akkor vettem meg használtan, amikor várandós voltam. Ekkor épp költözésben is voltunk, és a vásárláskor nem vettem figyelembe az új hely adottságait, illetve mivel sose toltam még babakocsit, nem tudtam, mire lett volna érdemes figyelnem.
A babakocsi pont olyan dolog, aminek a vásárlását bátran lehet későbbre hagyni, hiszen az első hetekben, a gyermekágyi időszakban talán elő sem kerül. Elsőre bőven elég egy autósülés szűkítővel – ha kell –, illetve sokkal inkább érdemes kölcsönkérni egy rugalmas hordozót az első időkre. (Természetesen én erre annak idején nem gondoltam.)
Az első 6-9 hónapra az autósülés nagyon hasznos – főleg, ha sokat jöttök-mentek. Ez szintén könnyen beszerezhető másodkézből, hiszen rövid ideig van használatban és ebben a korban még nem maszatolják szét a gyerekek.
Ma már itthon is elérhető ez a szolgáltatás, így mielőtt valaki nagyobb összeget ruházna be babakocsira, próbálja ki pár napra, hogy mennyire könnyen kezelhető, praktikus, és persze – nem utolsósorban –, hogy mennyire szereti a gyerkőc.
Mellszívó
Ez nagyon gyakran szerepel a beszerzendő termékek listáján, de felesleges kiadásnak tartom előre megvenni, mert nem feltétlenül kell, illetve nagyon sok kórháznak van, amennyiben szükség lenne rá. Valamint: ha csak nem a világ végén lakik valaki, akkor akár 1 napon belül beszerezhető.
Babaruha
Azt hiszem, a babaruhák vásárlását a legnehezebb megállni – én is jártam így. Hiába a tudatosság, a helyes kis ruhák csalogatnak, és semmi perc alatt kialakíthatunk egy túlságosan nagy ruhatárat a gyermekünknek, ráadásul mire oda jutnánk, hogy minden darabot hordhasson, már ki is növi.
Célszerű akár interneten, csoportokban is keresgélni. Érdemes kerülni a csinos, helyes kis ruhákat, a farmeranyagokat. Tiszta, 100%-os pamutanyagból készült darabokat javasolt keresni – minél kényelmesebbek és minél több mozgásteret ad a gyermeknek, annál jobb. Figyelj a mennyiségre is!
Játékok
Később otthoni megoldások után lehet nézni, amelyek lekötik a babát –mindig az lesz számára a legizgalmasabb tárgy, amit a szülőnél lát. Amikor már nagyobb, akkor jöhet a fából készült használt játékok vétele; ez az egyik legfenntarthatóbb és tartósabb gyerekjáték-alapanyag, így akár generációkat képes kiszolgálni.
Amennyiben valaki tudatosan áll a babaváráshoz, a szülői feladatokhoz és a gyerekneveléshez, az tisztában van azzal, hogy elsősorban neki magának kell példaképnek lennie a gyerekei számára. Minden innen indul – ezt érdemes észben tartani és gyakorolni is!
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO könyvünkben!
WEBSHOP