Sári barátnőmnél voltunk babalátogatóban, és megdöbbentett, amit láttam. Néhány hetes kisbaba, pelenka nélkül! Hát még, amikor megfigyeltem, hogyan pisilteti meg az anyukája – mint kiderült, az EC-t, azaz a segített szobatisztaságot alkalmazzák.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Mi is az EC?
Az EC (elimination communication) olyan gyengéd babagondozási forma, amikor a baba szülői segítséggel (akár újszülöttkortól) nem pelenkába, hanem egy arra kijelölt helyre ürít. Az ürítés támogatása ugyanúgy a babagondozási folyamat része, mint például az etetés vagy az altatás. A kisbaba a saját fejlettségi szintjén aktív részese az egésznek: ahogy fejlődik, folyamatosan önállósodik, míg egy-másfél évesen szobatiszta nem lesz a módszer alkalmazásával.
Kinek?
Az EC minden családnak ajánlott, ahol tudnak és szeretnének is időt szakítani arra, hogy a baba ürítéssel kapcsolatos, ösztönös jelzéseire válaszkészen reagáljanak.
Nem kizárólagosan (tehát pl. utazáskor vagy éjszaka pelussal kombinálva) is jól működik.
Az EC előnyei
• Segíti a kötődést: anyuka és baba szorosan összehangolódnak, ahogy az anya a pici jelzéseire figyel. A baba kiegyensúlyozottabb lesz, számít arra, hogy számíthat rád.
• Támogatja a szobatisztaságot: a baba veleszületett ösztönét kihasználva fokozatosan önállósodik és tanul, megismeri testi folyamatait. A pelenkáról nem kell leszoktatni, mert rá sem szokott.
• Kíméli a baba bőrét: nincs piros popsi, pelenkakiütés.
• Megkönnyíti az anyuka dolgát: nincs pelenkázási hercehurca és hiszti.
• Óvja a Földet: ha nincs eldobható pelenka, kevesebb a hulladék.
• Gazdaságos: csökkenti a kiadásokat.
Így kezdj neki!
- Az első és legfontosabb: az elhatározás, illetve annak elfogadása, hogy ezt is, mint minden mást, gyakorolnotok kell. Először koncentrálj a kakira, mert azt könnyebb elcsípni.
- Figyeld meg a babát: a szoptatás alatt egyszer csak megáll, és befelé figyel. Aztán láthatóan „nyom”. Ezt
a pillanatot várjuk! - A következő szopinál készíts elő egy megfelelő méretű műanyag tálkát, és tartsd a kezed ügyében.
- A baba popsija legyen szabad (ruhátlan), és ha látod, hogy nyomna, szorítsd a két combod közé a tálkát. A babát ültetve tartsd a tálka fölé, hátát a mellkasodnak szorítva, kis lábait tartsd felhúzva. És a csoda hamarosan megtörténik!
Ha a kakilás már rutinosan megy, megpróbálkozhattok a pisiléssel. Ha textilpelusban vagy pelus nélkül van a pici, akkor hamar kitapasztalod, hogy szopi vagy ivás után mennyi idővel kell pisilnie. Ezt kell megelőzni pár perccel, és felkínálni neki a lehetőséget.
Természetesen más út is járható, babától és szülőtől függően, ez csak egyetlen példa arra, hogyan fogja-
tok hozzá. Ne keseredj el, ha lesznek visszaesések, megtorpanások – például a bilire vagy a vécére szokásnál, betegségnél vagy új étel bevezetésénél. Bízz a babádban, bízz magatokban!
Mikor érdemes bevezetni?
Újszülöttkortól a legjobb, hiszen az első hónapokban a baba aktívan és ösztönösen jelzi ürítési igényét. De ez nem jelenti azt, hogy később ne lehetne hozzákezdeni. A kezdeti idő- és figyelemráfordítás hamar megtérül!