Az endometriózis a 14–48 év közötti nők kb. 10%-át érinti. Erről a fontos témáról beszélgettünk Salamon Adriennel, az „Együtt Könnyebb” Női Egészségért Alapítvány vezetőjével, kuratóriumának elnökével.
Szerző: Szále Kata
Az endometriózis lényegében a méhnyálkához hasonló endometrium szövet megjelenése, terjedése, mely a méhen kívül a kismedencében, petefészekben, hashártyán, beleken is kialakulhat, belső szervi összenövésekhez vezethet, és nem utolsósorban meddőséget okozhat.
Mik az endometriózis tünetei? Hosszú időbe telik, mire általában fény derül rá?
Sokféle – egyénileg igen változó – tünetet mutat, ami igencsak megnehezíti a felismerését. Akár igen komoly esetben is lehet tünetmentes, míg enyhébb formában is járhat erős fájdalommal.
Magyarországon átlagosan 4 év, mire diagnózist kapunk. A környező országokban, tőlünk nyugatra is, ez az idő sokkal hosszabb.
Miért olyan nehéz a diagnosztizálás?
Ezt a problémát nőgyógyászati vizsgálat során sem könnyű felfedezni. Amikor pedig nem tipikus helyre terjed, sokszor nehezen, vagy nem is látható. Nagy előrelépés a felismerésében, hogy már az idegi érintettség is látható ultrahangon – a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyászati Klinika Baross utcai részlegén dolgozó csapat kitartó munkájának köszönhetően.
Hová forduljon, aki a tünetei alapján kivizsgálást szeretne?
Először a saját nőgyógyászunkat érdemes felkeresnünk a panaszainkkal. Ha tőle nem kapunk megnyugtató választ,akkor ezzel foglalkozó endometrióziscentrumot, intézményt érdemes felkeresnünk, melyek listája elérhető az endometriozismagyarorszag.hu oldalon. Nagy segítség lehet a Lucy applikáció is, amely akár már 4-5 hónapos használat után jelzi, ha érdemes orvoshoz fordulni.
Mit kell tudni erről az applikációról?
Ez egy menstruációs és termékenységi naptár, mely a bevitt információk, tünetek alapján akár pár hónap után kimutatja azt, ha érdemes orvoshoz fordulni. Friss eset: egy 17 éves lány 3 hónapos applikációhasználat után ment orvoshoz, aki végül valóban endometriózist diagnosztizált nála. Az applikáció egyébként 7 különféle betegségre hívhatja fel a figyelmünket.
Nyilván nagyon fontos minél előbb felismerni a betegséget.
Igen, ennek nagyon nagy jelentősége van.
Jelenleg 3 kutatás folyik a témában a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyászati Klinika Baross utcai részlegén – olyan alanyokat keresnek, akik súlyos endometriózisra utaló tünetekkel élnek, de még nincs erről diagnózisuk.
Milyen gyorsan juthatunk ellátáshoz a diagnózis után?
Átlagosan 3-6 hónap alatt. El kell dönteni, hogy az állami vagy a magánszférába indulunk-e, mert az az orvos, aki mondjuk, a magánrendelésén diagnosztizált valakit, nem műtheti meg őt állami kórházban. Az biztos, hogy azokban a centrumokban, ahol endometriózissal foglalkoznak, nem kaphatunk rossz ellátást, mindig egy orvosi team operál.
Az endometriózis diagnózisa tehát egyenlő azzal, hogy műtét vár ránk?
Már nem! Amennyiben hamar fény derül a problémára, úgy az életmódváltás, a gyógyszerek segíthetnek orvosolni a bajt. Ma a fő célkitűzés az, hogy ne kelljen a műtétig eljutni. Amennyiben valaki érintett, honlapunkon elérheti a betegút leírását is.
Ha az édesanya „megszokta”, hogy a menszesz fájdalmas, a kislányánál is ezt tekinti természetesnek, ugye?
Igen. Ma nem ritka, hogy egy kislány 12 évesen kezd menstruálni. Ha ez nagyon fájdalmas, felmentést, igazolást, fájdalomcsillapítót adunk neki – évekig, akár minden hónapban –, és lehet, hogy 16-18 éves korára bélérintettségű endometriózissal kell operálni. A Lucy appot már az első menstruációtól érdemes használni.
Gyakran öröklődik ez a betegség?
Hétszeres az örökölhetősége, és a kiújulás esélyével is kell számolni. Gyógyulás, tünetmentesség esetén 5 évente 50%-os a kiújulás esélye (évente 10%) – emiatt is lényeges az éves kontrollvizsgálat.
Az alapítványotoknak nagyon nagy szerepe van abban, hogy míg 10 éve még nemigen hallottunk erről a betegségről, mára bekerült a köztudatba.
Sokan ismerik az endometriózis kifejezést, de még mindig rengeteg beszélgetés, beszámoló kezdődik úgy, hogy „Nekem csak az első 3 nap kell fájdalomcsillapítót bevennem…” Még mindig azt gondoljuk, hogy ezt bizony ki kell bírni, pedig nem! A fájdalmas menstruáció fontos jel, amivel sokkal többet kellene foglalkoznunk!
Lényegében egy civil kezdeményezés hozott óriási változást ezen téren. Hogyan lett ilyen erős hatású, ennyire eredményes?
14 évvel ezelőtt kezdtünk el beszélni az endometriózisról, Dr. Bokor Attila szakmai támogatásával, majd az ő ajánlására mind több nőgyógyász csatlakozott hozzánk, közülük többen endometriózis-szakértőként. Csapatunkkal évről évre kitűzzük az elérendő célokat, sok munka, erőfeszítés, önkéntesek és támogatók segítségével haladunk előre. Itthon ezzel a fajta összefogással eredményesek tudunk lenni. Tavaly áprilisban egyedüli civilként meghívtak a World Endometriosis Society vezetőségébe azzal a céllal, hogy az itteni gyakorlatot próbáljuk megvalósítani más országokban, világszinten is. Idén márciusban az Európai Parlamentbe szerveztünk egy eseményt, hogy felhívjuk a képviselők figyelmét az endometriózisra. További célunk az Európai Endometriózis Stratégia kialakítása és elfogadtatása.
Mennyire korunk betegsége az endometriózis?
Régebben nem derült ki, hogy mi a baj, és két út létezett: vagy „csak” nem lehetett gyermeke valakinek, vagy a méhét is kivették. A napjainkra jellemző rohanás, a nagyfokú stressz befolyásolja, felerősítheti a tüneteket, és arra vonatkozóan is vannak kutatások, hogy a nagyvárosokban élők esetében intenzívebb panaszok jelentkezhetnek. Ezért a gyógyulás folyamatában hangsúlyt kell helyezni a pszichére, a stresszkezelésre is.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.