A mellrákról beszélni kell, hiszen a korai diagnózis életmentő lehet. Ennek fontos része az önvizsgálat, melyet minden hónapban érdemes elvégezni.
Szakértő: Kovács Mónika védőnő
Önvizsgálat
Az önvizsgálat azért nagyon fontos, mert mi magunk vagyunk azok, akik legelőször észrevehetjük, ha bármilyen elváltozás történik. A mellekben érzékelhetőek kisebb-nagyobb változások, a hormonok működésének megfelelően – ez teljesen normális. Ám, ha valami nem jó irányba indul, azt magunk érzékelhetjük elsőként!
Évente 8000 frissen diagnosztizált mellrákos nőből kétezret elvesztünk. A gyógyulás szempontjából fontos az időfaktor. Illetve nagy kérdés, hogy megtartható-e a mell, amely a nőiségünk egyik szimbóluma, de még nagyobb kérdés, maga az élet…
Melyek a rizikó faktorok?
Melyek csak rizikó faktorok, nem okok! Lehet, hogy minden rizikó faktor fennáll és nem lesz beteg az illető! Illetve sajnos olyan is van, hogy ezek közül egy sem jellemző, mégis daganat alakul ki.
- Genetikus faktor: volt-e a női felmenők között melldaganat? Már tudják azonosítani azt a gént, amely felelőssé tehető.
- Életmód: elhízás, sugárterápia a mellkas területén.
- Hormonális okok: ezen belül az ösztrogén hormon, amely felelős lehet az emlődaganat kialakulásáért. Az ösztrogén egy fontos hormon, akár a gyermekvállalás miatt is. De, ha a hormonális egyensúly felborul, az bajt okozhat. Ha túl sok ösztrogén lesz a szervezetben (vagy termeljük, vagy kapjuk…)
A hosszan – évtizedekig tartó – fogamzásgátló szedése, a lombik program – ezek mind növelik a rizikót.
Védőfaktor
Az egy éven túli szoptatás védőfaktort jelent.
Hogyan vizsgáljuk a melleinket?
Először csak nézzük meg: változott-e a formája, alakja? Piros elszíneződést tapasztalunk-e? A bőr behúzódik-e valahol? Akár a melllbimbónál? Narancsbőr jellegű elváltozást látunk-e?
Leengedett karral és fej fölé emelt karral is ellenőrizzük a melleinket minden irányból. A szemrevételezésen túl a tapintás is fontos: mellben, hónaljárokban és a mellek között.
Ne ijedjünk meg, de keressük fel az orvost!
A csomók 80 százalékban teljesen ártalmatlanok, ám nem tudhatjuk, hogy amit épp kitapintottunk, az milyen, így fontos felkeresnünk a nőgyógyászunkat, aki megállapítja, hogy szükséges-e ultrahang, vagy mammográfia. Ha úgy érezzük menjünk további vizsgálatra! A belső hangot nem szabad strucc politikával elhallgattatni!
Nézzétek meg a videóban, hogyan zajlik az önvizsgálat! És egy nemrégiben megesett tanulságos történetet is hallhattok egy szoptató édesanyáról!
Íme a videó:
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.