A műanyag az egyetlen dolog a Földön, ami nem természetes anyag – azaz mi, emberek teremtettük. Minden más alapanyag, elem megtalálható valamilyen formában a bolygónkon. Ugyanakkor viszont bármennyire sokan szeretnék is ördögtől valónak kikiáltani a műanyagot, én nem hiszem, hogy az lenne.
Szerző: Földi Barbara élményalapú okatatástervező, társadalmi vállalkozó
Jó és rossz együtt – használjuk okosan!
A műanyag sok szakmát forradalmasított, rengeteg innovációt hozott magával és ahogy az a találmányokkal lenni szokott, vannak pozitív oldalai – gondoljunk csak az orvostudományban beköszönő változásokra amelyek rengeteg embernek adnak lehetőséget adnak új, vagy magasabb minőségben folytatható életre. Akik fenntarthatósággal foglalkoznak – szintén jogosan – sokszor kizárólagosan a műanyag hátrányairól beszélnek, ami szintúgy nem helytálló, mintha csak a pozitívumait említenénk.
Nem vagyok a szélsőségek embere és ebben az esetben is azt vallom, hogy a megoldáshoz a kulcs: a tudatosság. Hacsak nem élünk önfenntartó, önellátó életvitelt valahol a természetben – lemondva a telefonról, utazásról és orvosi ellátásról (amit, valljuk be, szinte lehetetlen elképzelni) –, akkor a műanyag részét képezi az életünknek.
Ha valaki szeretne tudatosabban élni és kevesebb hulladékot termelni, a megoldás nem az, hogy hazaérkezve minden műanyagból készült tárgyat kidob és lecserél fémből vagy fából készült verzióra. Hogy akkor mit lehet tenni?
Ha újat kell vásárolnunk…
A tudatos döntés ott mutatkozik meg, amikor eltörik a műanyag seprű és pótolnunk kell. Ekkor már érdemes olyan alapanyagban gondolkodnunk, ami környezetkímélőbb megoldás lehet.
A műanyag annyira az életünk része, hogy minden területen jelen van – gondoljunk csak a ruháinkra. Ma szinte minden ruha anyagába valamiféle műanyagot kevernek, mert tartósabbá teszi a ruhadarabokat. A legfontosabb arra törekedni, hogy minél kevesebb újabb műanyagot vigyünk be az életünkbe.
Amire még szeretném felhívni a figyelmet: a műanyagok se mind egyformák!
Lehet, hogy meg fogunk lepődni az eredményen!
Ha szemét lesz belőle
A szelektív hulladékgyűjtés – beleértve a műanyagét is – akkor valóban hatásos, ha a gyűjtés után az újrahasznosítás is megtörténik, ha az óceáni vagy akár a háztartási hulladékból új termékek keletkeznek, amelyeket megint csak szelektíven lehet gyűjteni. Ez a körforgásos gazdálkodás egyik alapja. Természetesen ennek is vannak nehézségei, mint mindennek. De hiszem, hogy az ilyen apróságokra is fel kell hívni a figyelmet. Ha pedig egy tudatos vásárló elkezdi előnyben részesíteni az újrahasznosított vagy úgynevezett „klíma pro” termékeket, akkor máris fontos kis lépést tett egy élhetőbb bolygó felé.
A gond soha nem az alapanyaggal van – ezért hibáztatni is fölösleges. Ahogyan Antoine de Saint-Exupéry történetében, A kis hercegben olvashatjuk: „Felelős lettél azért, amit megszelídítettél.” Valahogy nekünk is így kell(ene) viszonyulnunk a műanyaghoz: felelősséget kell vállalnunk azért, amit alkottunk!
Téged is aggaszt a klímaváltozás? Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban! WEBSHOP