A jó idő beköszöntével sokan veszik hátukra a túrazsákot, nyakukba az egész családot, és felkerekednek kirándulni. Itt, Magyarországon nagyon szerencsések vagyunk, mert kiépített és változatos túraútvonalaink vannak, amelyeken kezdő vagy haladó túrázó egyaránt elindulhat. Mire figyeljünk a természet megóvása érdekében?
Szerző: Földi Barbara élményalapú okatatástervező, társadalmi vállalkozó
A túrázás, a kirándulás, vagy egyszerűen csak a természetben eltöltött kötetlen idő az egyik legjobb lehetőség arra, hogy a legkisebbeknek is átadjuk a természet szeretetét és tiszteletét. A gyerekek már egészen kicsi koruktól ösztönösen nyitnak az új, a más felé.
Mindenkit csak bátorítani tudok, hogy induljon ilyen barangolásokra. Ám ahhoz, hogy a túra vagy az akár rövid séta mindenki számára adjon valamit – és semmiképp se vegyen el –, érdemes rákészülni arra, hogy ennek során a legkevesebb hulladékot hagyjuk hátra a természetben.
A szülői példa erejével
A gyerekek minden esetben a szülői jó példát veszik alapul. Egy-egy közös kimozdulás alkalmával megtanulják a természet szépségeit értékelni, és azt is, hogy hogyan kell vigyázni a természeti kincsekre. Hiszen már A kis herceg című könyvből is megtanultuk: „…felelős vagy azért, amit megszelídítettél”.
Ma már nagyon sok úgynevezett „természetalapú oktatás” elérhető; a Waldorf-pedagógiában is nagy hangsúlyt helyeznek erre a kérdésre.
Hogyan készüljünk fel?
Érdemes olyan útvonalat választani, ami mindenki számára bejárható. Ha gyerekekkel vagyunk, kiváltképp igaz, hogy a minőség mindig sokkal fontosabb, mint a mennyiség. Menjünk kevesebbet és igazítsuk a sétát az ő ritmusukhoz, így elkerülhetjük a feszültséget és a sietséget.
Ha megvan az útvonal, akkor indulás előtt hangolódjunk rá az útra a gyerekekkel együtt lélekben is, mentálisan is. Meséljünk nekik arról, merre megyünk majd, miket fogunk látni. Így felkeltjük az érdeklődésüket és örömmel fognak útra kelni velünk. Bátran vonjuk be őket a tervezés minden folyamatába. Készítsük együtt a szendvicseket. Előtte a piacra is mehetünk közösen – ami szintén jó ráhangolódás lehet.
Mindig legyen nálunk elég folyadék (az évszaknak megfelelően), amit mindenki vihet a saját kulacsában. Nassolnivalónak szeleteljünk előre idénygyümölcsöket, zöldségeket – ezeket befőttesüvegbe vagy kis ételtárolóba tehetjük. Minél nagyobbak a gyerekek, annál több folyamatba lehet bevonni őket.
Piszkos ruha, tiszta erdő
A kis kalandoroknak nem feltétlenül kell a legújabb túrafelszerelés. Hagyjuk, hogy kiélvezhessék a kirándulás minden pillanatát. Vigyünk váltóruhát; hadd lehessenek piszkosak, sarasak. Így tapasztalhatják meg a természetet teljesebb valójában. A ruhák semmiképp se legyenek újak – törekedjünk arra, hogy másodkézből szerezzük be azokat. Ha még karon ülő a kisbabánk, akkor bátran használjuk a rendelkezésre álló lehetőségeket: csodás túrahordozók vannak, amiket akár bérelni is lehet, vagy egyszerűen kölcsön kérhetünk ilyet valamelyik ismerőstől.
Ha valóban példát akarunk mutatni, akkor részt vehetünk olyan szervezett eseményen is, melynek a célja például egy-egy erdőterület rendbe tevése, vagy a szemétszedés. Amikor túrázunk, ugyancsak legyen velünk üres zacskó, kesztyű, és szedjük fel az itt-ott talált hulladékot. Ha illegális szemétlerakó helyre bukkanunk, jelentsük be.
Meghatározó élmények
A séta során figyeljük meg a növényeket, állatokat – majd hazatérve beszélgessünk róluk, rajzoljuk le őket. A kicsik sokkal több élményt fogadnak be egy-egy ilyen kirándulás során, mint gondolnánk; az én legmeghatározóbb emlékeim is a családi kirándulásokhoz köthetők.
Segítsük a gyerekeinket egy élhetőbb és fenntarthatóbb bolygó megteremtésében, megőrzésében!
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP