A családtervezés ideje különleges jelentőségű egy pár életében. Sokan ekkor foglalkoznak először mélyebben a saját egészségükkel, ekkor döbbennek rá, hogy mennyi szokáson lehetne még javítani.
Szerző: Ádám Judit dietetikus, perinatális szaktanácsadó, judiet.eu
Ma már számtalan tudományos kutatás foglalkozik a fogantatás előtti étrend hatásaival, nemcsak a férfi- és női fogamzóképességre, hanem a női bél- és hüvelyflórára, a szülés után termelődő anyatej összetételére és a születendő gyermek egészségére nézve is.
Súlyos kérdések
Az elmúlt években rendkívüli fejlődésen ment át az epigenetika, vagyis az a tudományág, amely azt vizsgálja, hogy az életmód és a környezeti hatások hogyan befolyásolják a génjeink működését. Egyes tényezők – például a táplálkozásunk, a testmozgás, vagy a minket érő stressz – kapcsolóként működnek, melyek a genetikailag kódolt tulajdonságok megjelenését, vagy éppen rejtve maradását is okozhatják. Ezek a változások egész életünk során hatnak, de a szülés körüli időszak kiemelt jelentőségű.
A gyermeket tervező nő testsúlya mind a várandósság, mind pedig a szülés kimenetelében fontos tényező. Legegyszerűbben a testtömegindex mutatja meg, hogy a magasságunkhoz megfelelő testsúllyal rendelkezünk-e. Az egészséges testtömegindex csökkenti például az alacsony születési súly, a várandósság alatti magas vérnyomás, a terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz, GDM), a császármetszés, valamint a koraszülés kockázatát.
Bár a tanácsok sokszor kimerülnek az étrenkiegészítők ajánlásában (pl. D-vitamin, folát, Q10, stb.), hangsúlyozni kell, hogy sem ezek, sem a „kismamavitaminok” nem helyettesítik a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozást, pusztán annak kiegészítésére alkalmazhatók.
A fogantatás elősegítése
Friss hazai statisztikák szerint a meddőség előfordulása 20% körüli, vagyis minden ötödik párt érint. A fogamzás késése mögött az esetek felében a pár férfi tagjánál (is) keresendő az ok.
Bár nincs olyan diéta vagy egységes táplálkozási irányzat, amely mindenkinek általánosan ajánlható lenne, a vonatkozó vizsgálatok több étrendben is találtak olyan tényezőket, amelyek pozitívan befolyásolhatják a női fogamzóképességet. Számos kutatás kiemeli egyes zsírsavak, folátok, a B6 vitamin és egyes antioxidánsok jelentőségét, a rendszeres zöldségfogyasztást, a halak és a hüvelyesek beillesztését az étrendbe, valamint az elegendő rostbevitelt.
Az apa életmódjával és táplálkozásával kapcsolatos kutatások korábban kevesebb figyelmet kaptak, pedig ezek ugyancsak jelentős szerepet játszanak a fogantatás sikerességében, valamint a magzat és a gyermek egészséges fejlődésében.
Az életmódbeli tényezők közül a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az előnytelen étkezési szokások és a mikrotápanyag-hiány közvetlen kapcsolatba hozhatók a megtermékenyítő-képesség csökkenésével. Az utód egészségére nézve a leendő apa fogamzás előtti túlsúlya is meghatározó, így sohasem túl korai elkezdeni az életmódváltást!
Hosszú távú következmények
A leendő szülők családalapítás előtti étrendje generációkon is átívelő következményekkel bír. Egyre több tudományos bizonyíték támasztja alá, hogy a környezeti hatások már a növekvő magzat saját ivarsejtjeinek fejlődésére is hatnak, tehát még az unokák egészségét is érinthetik!
Mire figyeljen a gyermeket tervező pár?
Táplálkozzon változatosan, mértékletesen és kiegyensúlyozottan, minőségi alapanyagokból válogatva. Fogyasszon naponta 2-2,5 liter folyadékot (a legjobb ital a tiszta víz). Kerülje a feldolgozott élelmiszerek gyakori fogyasztását. Mindennap egyen zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat, tejtermékeket és teljes értékű fehérjét.
Hetente 1-2 alkalommal fogyasszon halat és heti 3-5 darab tojást. Kerülje a káros szenvedélyeket, a dohányzást, az alkoholfogyasztást, és mérsékelje koffeinfogyasztását!
A családtervezés jó alkalom arra, hogy újragondoljuk életmódunkat, mert szülőként nemcsak a génjeinket, de az életmódunkat, a szokásainkat, a környezetünket is továbbörökítjük. A szülő táplálkozáshoz való hozzáállása, nevelési stílusa és saját étkezési szokásai tudattalanul is formálják a gyermeket, így a példamutatás és a válasz- készség rendkívül lesz a következő években.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.