A kevés tej problémája – vagy legalábbis ennek gyanúja –, a szoptatás teljes időtartamát végigkíséri. Újszülöttkortól tipegőkorig gyakran visszatérő kérdés: vajon rendben van-e a tejtermelés?
Szerző: Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó
Mivel akkor lehet a leghatékonyabban megoldani egy problémát, ha ismerjük az okát, lássuk, mi áll a legtöbbször annak hátterében, ha nem termelődik elegendő anyatej.
- Nem éri elég inger a mellet.
- A baba hirtelen elkezdi átaludni az éjszakát.
- A babát napközben lefoglalja más, „nem ér rá” szopizni.
- Éjszaka (vagy napközben is) korlátozzák a szopások gyakoriságát, hosszát (gyakran rossz tanácsok miatt).
- Gyógyszer vagy betegség mellékhatása.
Ellenőrizd a technikát!
A helyes mellre tapadás módja: babád teljes testével forduljon feléd, ne fordítsa a fejét oldalra! Ez különösen az első hetekben fontos, mert a nem megfelelő tapadás akadályozhatja a tejcsorgást, vagy lehet valamilyen anatómiai ok, ami miatt nem jut elegendő tejhez a baba és ez lassan a tejtermelés csökkenését is okozza.
Szoptass gyakrabban!
Az éjszakai szoptatás fontos!
Ha cumit használsz, vagy pótolsz, akkor érdemes megfontolni hogy szakértő segítségét kérd ezek elhagyásához, vagy a feltétlenül szükséges pótlás szoptatásbarát eszközből kínálásához.
A tejtermelés fokozása érdekében érdemes minden szoptatáskor mindkét mellből megkínálni a babát!
A szaktanácsadó is segíthet
Ha nem megfelelő a súlygyarapodás, vagy kevés a vizeletes-székletes pelenka, akkor feltétlenül fordulj laktációs szaktanácsadóhoz, aki meg tudja ítélni, hogy elegendő-e a fenti változtatásokat megfogadnod, vagy azonnali segítségre van szükség.
A tápszer felírása orvosi kompetencia, és abban az esetben jöhet szóba, ha sem a tejtermelés növelésére, sem a fejésre, de még csak más anya tejével való pótlásra sincs lehetőség.
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról