A mindennapi feladatok sokasága komoly megterhelést jelenthet a babát váró kismamáknak és a kisgyermekes szülőknek, így ha tartós fáradtságérzetet, energiaszint-csökkenést, csökkenő koncentrálóképességet észlelnek magukon, az indokoltnak tűnhet számukra. Pedig könnyen lehet, hogy vashiány áll a háttérben.
Mi a vas szerepe?
A vas elsődleges feladata, hogy oxigént juttasson sejtjeinkhez, de szerepe van a sejtosztódásban és immunrendszerünk működésében is.
Esszenciális nyomelem, vagyis nem nélkülözhetjük, csakhogy a szervezetünk nem képes előállítani.
Ezért külső forrásokból kell bevinnünk.
Így juthatunk vashoz
Magas vastartalmú táplálék például a máj, a bab, a borsó, a lencse, a mogyoró, a szezámmag, a tökmag, a mák, a köles, a búzakorpa, a sütőtök, a spenót, a szilva és a feketeribizli. A gyógyteák közül köztudottan magas vastartalmú a csalántea. Vashiány esetén vasat tartalmazó étrend-kiegészítők rendszeres szedésére is szükség lehet.
Kiket fenyeget leginkább a vashiányos állapot?
Nem utolsósorban az aktív életkorban lévő nőket, különösen menstruációs időszakban; a várandós, a nemrég szült és a szoptató anyákat; azokat, akik súlyos műtéten vagy fizikai traumán estek át, továbbá egyebek között az emésztőrendszeri betegségekben, gyulladásos bélbetegségekben szenvedőket, a vegetáriánusokat, a vegánokat és a vasszegény étrenden élőket.
Melyek a vashiány legjellegzetesebb tünetei?
Belátható, hogy mindezekkel együtt élni nemcsak kellemetlen, de nem is szabad. A felsorolt tünetek jelentkezésekor érdemes orvoshoz fordulni és vérvizsgálatot végeztetni. Ha a vashiányos állapot beigazolódik, a panaszok étrendváltoztatással, illetve megfelelő étrendkiegészítő alkalmazásával szüntethetők meg.
Ajánljuk még a témában: