Már sok éve húsmentesen éltem, ám amikor megtudtam, hogy babát várok, elbizonytalanodtam. Szükséges-e a fejlődő magzatomnak, hogy húst is vegyek magamhoz? Váltsak vissza húsevésre az ő érdekében?
Szerző: Szále Kata
Mi esne jól?
Azt mondják a kismama sokszor olyasmit kíván, amire valamilyen szempontból szüksége van. Az első terhességem alatt a krumplit kívántam (és rájöttem, hogy korábban szinte alig ettem ebből a tápláló gumóból), a második babámnál mindennap tökfőzeléket ebédeltem volna, harmadszor pedig muszáj volt naponta egy-egy almát megennem… Nos, ami a húst illeti. Nem, azt nem kívántam meg.
Szóval utánanéztem fontos-e húst fogyasztanom a szívem alatt növekvő gyermek kedvéért, vagy sem. Hiszen kisbabát várva nő a szervezet vitamin ás ásványi anyag szükséglete. Végső soron arra jutottam, hogy valamivel több tudatosság kell csupán a táplálékok kiválasztásánál és nem kell aggódnunk.
A vegetáriánus és a növényi étrendet követő várandósoknak a következőkre érdemes figyelmet szentelni:
Protein: tojás fogyasztásával, de a brokkoliban és a mandulában is nagyobb mennyiségben található.
Vas: búzakorpa, mák, gomba-félék, csipkebogyó, bab, lencse – mind jó vasforrás.
Kalcium: joghurt, sajt, aszalt gyümölcs, teljes kiőrlésű pékáru.
Cink: halak, túró, paradicsom, spenót.
D-vitamin: halmáj, vaj, olíva olaj,
B12-vitamin: ez a vitamin nagyobb mennyiségben csak állati eledelekben található meg, pl. tejtermékekben, tojásban is. Ha halat fogyaszt valaki, jó választás a lazac! A vegánoknak viszont a terhesség és szoptatás ideje alatt mindenképpen érdemes étrend kiegészítőkkel pótolni.
B2-vitamin: teljes kiőrlésű pékáru, mandula
+ A dió egy nagyon értékes csonthéjas gyümölcsünk, érdemes rendszeresen fogyasztani, hiszen számos ásványi anyagban gazdag!
Magok!
Az olajos magvakat tehát – a dión túl is – feltétlenül érdemes az étrendünk alapételei köze felvenni.
A teljesség igénye nélkül néhány szuper felhasználási mód: – mandula liszt (kiváló liszt alternatíva – részben, vagy egészen váltsuk ki vele a liszt-félét), – dióolaj (salátára nagyon finom), – snack, vagy nass: diákcsemege (vegyesen csonthéjasok, mazsola, aszalt áfonya -más aszalt gyümölcsök), – tökmagolaj (zöldség pástétomokba, már hidegen keverjük hozzá!)
Végül pedig, megnyugtatásunkra: a kismamáktól várandósságuk során többször is vesznek vért, fontos az értékeket figyelemmel kísérni és, ha valamilyen hiány tapasztalható – pótolni amire szükség van.
Érdemes orvosunkkal, dietetikusunkkal is konzultálni a témában!