Dr. Telcs Borbála gyermekneurológus segítségével igyekszünk támpontokat adni a szülőknek, hogy eldöntsék: szakorvoshoz kell-e fordulniuk, vagy elegendő, ha a védőnőjükkel, házi gyermekorvosukkal beszélik meg, mit tapasztaltak.
Szakértő: Dr. Telcs Borbála gyermekneurológus, Sződy Judit írása
Folytatás
Ökölbe szorítja a kezét?
Amennyiben egy kisbaba 3-4 hónapos kor felett gyakran tartja ökölben a kezét, karjait inkább magához húzza, vagy lábait inkább nyújtva tartja, háton sem hajlítja, öltöztetésnél nehéz bebújtatni a kezes-lábasba, az agyi károsodásból fakadó problémára utalhat, ezért mindenképpen neurológiai vizsgálat javasolt.
Tartási, mozgási aszimmetria
Vannak babák, akik ferdén tartják a fejüket, vagy aszimmetrikusan mozgatják végtagjaikat. A fejtartás aszimmetriája sok esetben háton fekve látható, vívó tartáshoz hasonló jelenség. A “repülőzéshez” hasonlóan ez sem betegség, de érdemes leszoktatni róla a kisbabát, hogy ne okozzon maradandó eltérést. Ilyenkor ugyanis deformálódhat a feje illetve tartós kötöttség alakulhat ki. Ha ilyet észlelünk, először is igyekezzünk a másik oldalról csalogatni a baba figyelmét, illetve hasra fordítani őt.
A végtagok mozgásának erőteljes aszimmetriája a feszes tónushoz hasonlóan általában négy hónapos kor után tapasztalható.
Ennek még nincs köze a bal-, vagy jobbkezességhez, ez a hanyagolt végtag kóros működését jelzi.
Normális esetben a kúszó, mászó mozdulatok is szimmetrikus, váltakozó végtagi mozgással történnek, így ha féloldalasan, vagy csak bizonyos végtagok részvételével halad a baba, akkor is felmerül az idegrendszeri károsodás lehetősége.
Ezeknél a babáknál az ok kiderítése mellett fontos a mielőbbi aktív gyógytorna megkezdése.
Karfonat sérülés
A kar és a váll beidegzéséért felelős idegnyaláb a karfonat (plexus brachialis). Ha ezek az idegszálak szülés közben megsérülnek, a baba nem tudja mozgatni az érintett kart. Ez már rögtön megszületés után észlelhető, így az újszülött osztály orvosa biztosan további neurológiai vizsgálatot fog javasolni. A karfonat sérülése igen változó mértékű lehet.
Jól figyel?
Az érett újszülött már az első órákban képes szemkontaktust fölvenni azzal, aki 20-25 centiméter távolságban fölé hajol. A korai időszakban figyelmük főleg a nagyon kontrasztos felületekre összpontosul, vagyis olyan dolgokat nézegetnek lelkesen, ahol éles határok vannak és nagyon eltérőek a színek (pl. fény-árnyék, bútorok éle, fekete-fehér minták).
Hallásmérés
Ma Magyarországon kötelező az újszülöttek objektív hallásvizsgálata (TOAE, BERA). Ha ebben több alkalommal ismételve eltérés van, akkor további audiológiai vizsgálat szükséges. Ha megfelelő volt a hallásszűrés eredménye, akkor a következőre kell figyelni:
Ha ekkor a hallását rendben találják, akkor érdemes neurológushoz fordulni.
Írásunk első részét itt olvashatod:
Ajánljuk új Gyermekbetegségek szakkiadványunkat!