Tűzhely, sütő, kályha és fűtőtest, vasaló, forró vizes csapok, gyertya – mindezekkel bármelyik háztartásban találkozhatunk és mindegyiknek megvan a maga funkciója. Emellett azonban veszélyforrást is jelenthetnek, különösen a gyermekek számára. Mit tegyünk égési sérülés esetén?
(x)
Égési sérülést egyaránt okozhat hőhatás, elektromosság, vegyi anyag, súrlódás vagy sugárzás. Otthoni körülmények között ilyen szempontból az egyik legveszélyesebb terep talán a konyha és a fürdőszoba, ahol különösen figyelnünk kell gyermekünk épségére. Ám olykor ezzel együtt is történhet baleset, és egyáltalán nem mindegy, hogyan kezeljük a megégett felületet.
Mindenekelőtt tudni kell, hogy a sérülésnek több fokozata lehet. Az elsőfokú égés csak a bőr felszínét érinti, a másodlagos a mélyebb rétegek egy részét is, a harmadfokú a bőr minden rétegére kiterjed, míg a negyedfokú égés a mélyebb szöveteket is károsítja.
A súlyosabb sérülések természetesen mielőbbi orvosi ellátást igényelnek. Elsőfokú égés esetén elegendő a csapvízzel való lehűtés, ami enyhítheti a fájdalmat és mérsékelheti a szövetek károsodását, míg másodfokú égési sérülés esetén a hűtés mellett fontos lehet az égett felület megtisztítása és befedése steril gézlappal. A seb gyógyulása, a bőr regenerálódása erre a célra kifejlesztett készítményekkel is nagymértékben támogatható.
Az az eset is ezt példázza, amit dr. Székely Adrienn gyógyszerész mutatott be saját praxisából. A gyógyszerésznő segítségét 8 éves lánya számára kérte az édesanyja. A kislányt forralt víz gőze csapta meg, amikor felemelte egy fazékról a fedőt. Az arca nagy felületen megégett, ami hatalmas fájdalmat és ijedtséget okozott.
Azonnal megkezdték a bőr hűtését folyó hideg vízzel, majd jeges hűtést tettek rá és a kórházi ügyeletre siettek. Ott ellátták a sérülést, a keletkezett hólyagot kiszúrták, majd fertőtlenítő oldattal átitatott, hűtött gézt helyeztek az égett felületre. További teendőkre nem tettek javaslatot. Otthon aloe vera spray-vel folytatódott a kezelés. A család aggodalmát fokozta, hogy 8 nappal később egy rég tervezett külföldi utazásra indultak volna, ami a sérülés miatt kérdésessé vált.
Estére a bőr kezdett leválni a sebről, ekkor hívták fel a gyógyszerésznőt, aki egy korábban már használt sebkezelő gél alkalmazását ajánlotta, ám az nem vált be: szárította a sebet, húzó, kellemetlen érzést okozott a gyermek amúgy is érzékeny arcbőrén. A gyógyszerésznő ekkor a ialuset® Plus krémre hívta fel a figyelmüket, ami 0,2% hialuronsavat tartalmaz (nátriumsó formájában), és 1% ezüst-szulfadiazint. A krémet közvetlenül a sebre vitték fel, 2-3 mm vastagon, naponta 1 alkalommal. Mellékhatást, fájdalmat, csípő érzést nem okozott, ami gyermekek esetében különösen fontos szempont. Éjszakára a sebet steril kötözőszerrel fedték be. A következő napokban egymás után készültek a fotók a gyógyulási folyamatról.
Az 5. naptól a kezelés ialuset® HL krémmel folytatódott. Ez különösen magas koncentrációban (0,4%) tartalmaz speciális, hibrid hialuronsav komplexet, ami segíti a bőr természetes regenerálódását annak minden rétegében, gyorsítja a szöveti regenerációt, hosszú időre hidratálja a bőrt, gyorsabb gyógyulást biztosít, illetve hegkezelésre is alkalmas.
Minden jó, ha jó a vége: a sérüléstől az utazásig rendelkezésre álló 8 nap alatt a kislánynál látványos javulás következett be, így végül a tervezett családi programot sem kellett lemondani. A ialuset® ismét jól teljesített!
A cikk az IBSA Pharma támogatásával készült.