Te is tartasz háziállatot otthon? Esetleg pont a macska a házi kedvenced? Légy óvatos: a cicatartás fertőzésveszélyes is lehet, ha valaki nem a megfelelő módon csinálja – márpedig a várandósoknak különösen ügyelniük kell a toxoplazmózis elkerülésére.
Szerző: Anyukaland
A toxoplazmózist a Toxoplasma gondii nevezetű egysejtű parazita okozza, amely szájon át jut be az emberi szervezetbe. Csak legyengült immunrendszerű emberekre és kismamákra veszélyes, rájuk azonban igen.
Hogyan alakulhat ki a fertőzés?
Ennek a kórokozónak a végső gazdaszervezete a macska. A minket körülvevő környezetbe a macskák ürülékével kerül, és ott szétszóródik. Gyerekeknél a homokozóba piszkító macskák miatt is előfordulhat fertőzésveszély, de ide vezethet az is, ha valaki fertőzött állatok (közti gazdák) nem megfelelően hőkezelt húsát eszi meg. További terjedési mód a macskaszéklettel szennyezett növényi élelmiszer fogyasztása – ez esetben a fertőzött talajról kerül a kórokozó a zöldségre, gyümölcsre. Fokozottan kell tehát vigyázni a higiénére, ha valaki cicával él egy háztartásban, ügyelni kell a növényi alapanyagok alapos tisztítására is.
Toxoplazmózis-fertőzéskor a magzati idegrendszeri károsodás előfordulása a leggyakoribb.
A toxoplazmózis tünetei
Ép és fejlett immunrendszerű embereknél a fertőzés szinte tünetmentesen zajlik, nincs ok az aggodalomra. Amennyiben viszont az immunrendszer valamilyen oknál fogva legyengül, hőemelkedés, nyirokcsomó-duzzanat és általános gyengeség jellemzi a betegség lefolyását. Magzatnál a fertőzés az idegrendszeri elváltozásokon túl szemgyulladást, agyi meszesedést, vízfejűséget okozhat.
Ellenőrzés a várandósság idején
A gyermeket váró nőknél a betöltött 6-11. terhességi hét között vérvétellel ellenőrzik, nem történt-e ilyen fertőzés. A vérvétel során mért ellenanyagszintből látható, hogy átesett-e már az anya a fertőzésen, esetleg aktív fertőzött-e, vagy még soha nem fertőződött.
Ha valaki éppen most esik át a fertőzésen, akkor szakszerű ellátásban részesül, antimikrobiális és antibiotikumos kezelést kap a gondozó orvos előírásai szerint. A frissen fertőzött édesanyák újszülöttjeit szintén kezelni kell a szülés után, akkor is, ha születéskor a tünetek nem állnak fenn náluk. Amennyiben nincs ellenanyag a szervezetben (tehát az anya nem fertőzött és nem is esett még át a toxoplazmózison) az orvos kontroll vérvizsgálatot rendelhet el, amely kb. 2-3 hónap elteltével válik esedékessé.
Megelőzés: mire érdemes odafigyelni?
Szó sincs arról, hogy a szeretett cicát el kellene távolítani a lakásból, ha valaki kisbabát vár. Lényeges azonban az alapvető higiénés szabályok következetes betartása.
Természetesen kerülendő a mosatlan, földdel szennyezett zöldségek, gyümölcsök fogyasztása – felhasználás, étkezés előtt megfelelő tisztításra van szükség –, továbbá kerülni kell a nyers és a nem alaposan átsütött húsok fogyasztását. Elengedhetetlen a macskaalom napi ürítése, és ezt ne a várandós anya végezze! Jó tudni, hogy a macska ürülékében lévő kórokozók csak 3-4 nap múlva lesznek érettek és fertőzőképesek, így az alom gyakori cseréjével kerülhető el az, hogy érett kórokozók veszélyeztessék a kismamát.
Mindemellett a várandósság idején érdemes kerülni a cica közelségét – főleg, ha a kis kedvenc ki is jár a lakásból. Vendégségben ugyancsak javasolt a macskákkal való érintkezés mellőzése. Okos döntés, ha nem akkor kezd cicát tartani otthon valaki, amikor kisbabát tervez vagy vár – ilyen esetben a macskatartást érdemes későbbre halasztani. Akinek már van otthon cicája és tervezi a várandósságot, annak a kezelőorvossal egyeztetve érdemes már előzetesen elvégeztetnie kivizsgálást, hogy kiderüljön: volt-e már fertőzése, van-e védettsége.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról