A vírusjárvány nagy aggodalmat kelt mindannyiunkban. Az Amerikai Pszichológiai Társaság tippjei arra hogy, hogyan csökkenthetjük a világjárvány okozta stresszt és feszültséget.
- Ne engedjük eluralkodni magunkon a pánikot! Jellemző a médiára, hogy a negatív eseményeknek nagyobb teret ad. Amikor nap, mint nap értesülünk a koronavírus terjedéséről és pusztításáról, akkor a valóságosnál súlyosabbnak érezhetjük, élhetjük meg a helyzetet. Ne feledjük, hogy az emberek döntő többsége, ha megfertőződik is, tökéletesen kigyógyul a betegségből.
- A cselekvésre koncetráljunk! A jövőn való rágódás helyett, foglalkozzunk a veszélyeztettek segítésével. Fókuszáljunk arra, hogy mit tehetünk a nagyszüleink, szüleink, a krónikus betegek védelmében.
- Hivatalos forrásokból értesüljünk! Ilyen helyzetben különösen fontos, hogy ne hallgassunk sem az álhírekre, sem a jóhiszemű, de alaptalan híresztelésekre. Csak ellenőrzött információkra hallgassunk, a tényekre figyeljünk, de azokat vegyük komolyan!
- Tartsuk a kapcsolatot, beszélgessünk! Bár a mozgásban korlátozva vagyunk, fontos, hogy telefonon, internetes csatornákon kapcsolatban maradjunk a rokonainkkal, barátainkkal! Csak fizikailag tartsunk távolságot. Az elszigetelődés ne jelentsen teljes bezárkózást! A beszélgetés, a másik meghallgatása önmagában is oldja a szorongást.
- Figyeljünk a gyerekeinkre! Beszéljünk velük a helyzetről, magyarázzuk el nekik egyszerűen, ami az ő életüket érintheti. Semmiképp ne hagyjuk magukra őket az ijesztő hírekkel! A napirend nekik is segítségükre van a biztonságérzet megtartásában.
Forrás: Mindennapi pszichológia