A szomszédban zajló háború, az infláció, az energiaárak … mind-mind aggodalmat keltenek mindannyiunkban. Az Amerikai Pszichológiai Társaság tippjeit kiegészítve arról olvashattok, hogy hogyan csökkenthetjük a tartós stresszt és feszültséget.
Szerző: Szále Kata
Használjuk, amit csak tudunk
“Segíts magadon, Isten is megsegít” – tartja a mondás.
Tegyünk meg minden tőlünk telhetőt!
- A sportolás stresszoldó (futás, séta, torna, tánc… bármi, amit szívesen végzünk.),
- A klasszikus zene hallgatás (Mozarttól Bachig -ami közel áll a szívünkhöz) jó hatással van az idegrendszerre,
- A gyógynövény teák kortyolgatása segíthet megnyugodni (pl. citromfű tea, orbáncvirág tea, kamilla tea),
- Az illóolajok párologtatása jobb kedvre deríthet (narancsvirág, citrom, levendula),
- A természet közelsége nyugtatóan hat (menjünk erdőbe, mezőre, parkba, hegyre – ahová tudunk),
- Meditáljunk, imádkozzunk …
és folytassuk a sort bátran! Nehéz időkben az, hogy önmagunkra hogylétére is szánunk figyelmet, időt a túlélés záloga is lehet!
Íme öt dolog, amire érdemes törekednünk.
- Ne engedjük eluralkodni magunkon a pánikot! Jellemző a médiára, hogy a negatív eseményeknek nagyobb teret ad. Amikor nap, mint nap értesülünk a rossz hírekről, a tragédiákról, a pusztításról, akkor a valóságosnál súlyosabbnak érezhetjük, élhetjük meg a helyzetet.
- A cselekvésre koncentráljunk! A jövőn való rágódás helyett, foglalkozzunk a bajban lévők segítésével. Fókuszáljunk arra, hogy mit tehetünk amivel spórolhatunk, takarékoskodhatunk és mivel segíthetjük a rászorulókat, a nagyszüleinket, szüleinket.
- Hivatalos, megbízható forrásokból értesüljünk! Csak ellenőrzött információkra hallgassunk, a tényekre figyeljünk. Törekedjünk arra, hogy ami most van azzal törődjünk, ne azon szorongjunk, ami majd lesz (ha egyáltalán tényleg úgy lesz…) És eljöhet az a pont, amikor már nem szeretnénk híreket hallgatni – tegyünk így.
- Tartsuk a kapcsolatot, beszélgessünk! Számos dolog javíthat a közérzetünkön és csökkenti a szorongást, amelyek nem kerülnek túl sok pénzbe. Ápoljuk a kapcsolatot a rokonainkkal, barátainkkal! Találkozzunk rendszeresen azokkal, akikkel jól érezzük magunkat: menjünk sétálni, kirándulni, hívjuk meg őket magunkhoz. A beszélgetés, a másik meghallgatása önmagában is oldja a szorongást.
- Figyeljünk a gyerekeinkre! Beszélhetünk velük a helyzetről, magyarázzuk el nekik egyszerűen, ami az ő életüket érintheti: miért kell lekapcsolni a lámpát, vagy pulcsit húzni otthon is… De semmiképp ne hagyjuk magukra őket az ijesztő hírekkel! Fordítsuk jóra a helyzetet, fókuszáljunk arra, hogy környezettudatos embereket neveljünk!
Ajánljuk még a témában: