A “testvéred” – milyen szép szó: test és vér – közös gyökerek. Ez a különleges kapcsolat lehet szoros és kevésbé az, de így vagy úgy: meghatározó. A testvérekről kicsit másképp: testvér-kapcsolatok a Hellinger-féle család állítás szemszögéből.
Szerző: Károlyi Nati
A legközelebb állhatnak egymáshoz
A testvérek életre szóló útitársai egymásnak. Számos dolog köti össze őket, és ezek a láthatatlan szálak erős szövetséggé válhatnak.
A szülőknek kulcsszerepe van a testvérek egymáshoz való viszonyulásában. Ahogy abban is, hogy mennyire őszinte a légkör. Tabu, vagy beszélhetnek a meg nem született testvérekről?
A lelkük mélyén ugyanis minden esetben érzik az “üres helyet” a testvérsorban, és kialakulhat bennük egy olyan érzés, hogy az elhunyt testvér helyét foglalják el a családban és az életben – jogtalanul. Szerencsére családállítással van rá lehetőség, hogy akár utólag, felnőtt fejjel feltárhassa az ember a családi titkokat, és helyreállítsa a dolgokat a saját lelkében – hangsúlyozza a szakember.
Vér és a lélek köteléke
Valamennyi testvérpozíciónak megvan a maga szépsége és előjoga – véli a pszichológus.
Az öcsik, húgok gyakran zavarba ejtően pontosan másolják le nagyobb testvéreik életútját. Ez nagy könnyebbséget jelent számukra – mintha a vastag hótakaróval borított úton nekik már nem kellene utat törniük az előrehaladáshoz, mert bele léphetnek a idősebb testvéreik lábnyomába, hiszen ők már kitaposták előttük a nyomvonalat.
A kistestvér is viszi a terhet
A testvéreknek néha nehezükre esik elfogadniuk, hogy nem tudnak segíteni a nagyobb nehéz sorsán.
Egyszer olyan problémát hozott családállításra egy kliens, hogy valamilyen megmagyarázhatatlan oknál fogva nem tud kapcsolódni az emberekhez. Az állítás egyértelműen kimutatta, hogy autizmussal élő bátyja sorsát szerette volna tudat alatt átvenni ezzel – mesél tapasztalatairól Sas Viktória. – A kibékíthetetlennek látszó testvérkonfliktusok gyökere is legtöbbször hasonló okokra vezethető vissza.
Ha a tudattalan homályában helyükre kerülnek a dolgok, a testvérek megindítóan tudnak örülni egymásnak. Még akkor is, ha esetleg évtizedekig nem is tudtak egymás létezéséről.
Annak az elismerése, hogy “az én vérem vagy”, egy pillanat alatt életre szóló, mély szövetséget alakít ki a két testvér között.
Írásunk első részét itt olvashatod:
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.