Gyermekeim születése óta egyre komolyabban foglalkoztat a vegyszermentes háztartás kérdése. Kezdetben csak a háztartásban használt vegyszerek mennyiségének csökkentése motivált, később egyre fontosabb szemponttá vált az is, hogy a mosásra, mosogatásra használt anyagok a lehető legkevésbé legyenek károsak az egészségünkre, ne terheljék feleslegesen a környezetet, olcsók és egyszerűek legyenek.
Szerző: dr. Zeller Zsófia
Folttisztítás
Makacs foltok tisztításakor a marhaepeszappan kipróbálása után már nem is kellett újabb kutatásba kezdenem. A vágóhídon levágott marhák epéjében lévő enzimek képesek természetes úton lebontani a színes gyümölcsöktől vagy zsíros ételektől származó pecséteket, fű- vagy egyéb eredetű természetes foltokat. A marhaepe a mosható pelenkák és betétek szennyeződéseinek eltávolításában is verhetetlen. Használatakor a benedvesített textilen a foltba bedörzsölve időt kell hagyni az enzimeknek, hogy végezzék a dolgukat. Igazán makacs foltoknál néha ismétlésre is szükség lehet, de a friss szennyeződések legtöbbször egyszeri kezelés után is kijönnek. Akik etikai megfontolásból kerülnék az állati eredetű hatóanyagot, azok növényi hatóanyagú folttisztító szappannal is próbálkozhatnak. A nátrium-perkarbonátot, becenevén “perkarbit” a boltok polcain folttisztító só vagy aktív oxigénes fehérítő néven találhatjuk meg. A vegyület nem más, mint mosószóda és hidrogén-peroxid vegyülete, ami víz hatására oxigénre, vízre és mosószódára bomlik. Makacs, beszáradt foltokra kenhetjük kevés vízzel kikevert pép formájában, oldatként pedig kiváló fehérítő hatással bír. Hideg vagy kézmeleg vízben fejti ki legjobban a hatását, mert már 40°C-os vízben is hirtelen felhabzik és elillan belőle a folttisztításért felelős aktív oxigén. épp ezért áztatásra a leghatékonyabb természetes fehérítőszer, de mosógépbe adalékként nem érdemes tenni.
Mosás mosógépben
Helyette érdemes egyből a mosószódát (nátriumkarbonát) alkalmazni, ami hatékony mosószer mosógépben használva is, mivel a perkarbonáttal ellentétben meleg vízben fejti ki jól a hatását. A szóda vagy sziksó néven is ismert anyag szikes talajokban és növények hamujában is megtalálható természetes vegyület, már az ókori Egyiptomban is használták a különböző textíliák, szövetek tisztításához. Használata rendkívül egyszerű: a mosópor helyett maximum 3 ek mosószódát teszek a gépbe. Ha tartunk tőle, hogy a mosógépbe beköthet az anyag, érdemes előre feloldani, vagy közvetlenül a ruhák közé tenni. Akik előnyben részesítik a teljesen természetes anyagokat, előszeretettel választják a Délkelet-Ázsiában honos szappanfa termését, a mosódiót. A termés szárított héja 13-14%-os arányban tartalmaz egy szaponin nevű felületaktív vegyületet, ami meleg vízben kioldódik és lúgos oldatot képez.
Egy adag ruha mosásához 4-8 fél dióhéj szükséges, melyek 30-40°C-os mosásnál akár 3-4 alkalommal is felhasználhatók.
Melegebb vízben több hatóanyag oldódik ki, így készíthetünk előre koncentrátumot is. Kényes anyagok, gyapjú és selyem mosására is használható. érdemes a héjakat a mosás után mielőbb eltávolítani a tiszta ruhák közül. A szaga meglehetősen markáns, ezért sokan szeretnek illatosító öblítőt is használni mellé.
A folytatást itt találjátok: https://hellobaby.hu/vegyszermentes-haztartas-igy-lesznek-tisztak-a-ruhak-2-resz/
Megjelent a HelloBaby! magazin december-januári számában
Légy te is ELŐFIZETŐNK!