Gyermekeim születésével fontos szemponttá vált, hogy a mosásra, mosogatásra használt anyagok a lehető legkevésbé legyenek károsak az egészségünkre, ne terheljék feleslegesen a környezetet, olcsók és egyszerűek legyenek.
Szerző: dr. Zeller Zsófia
Folttisztítás
Makacs foltok tisztításakor a marhaepeszappan kipróbálása után már nem is kellett újabb kutatásba kezdenem. A vágóhídon levágott marhák epéjében lévő enzimek képesek természetes úton lebontani a színes gyümölcsöktől vagy zsíros ételektől származó pecséteket, fű- vagy egyéb eredetű természetes foltokat.
A marhaepe a mosható pelenkák és betétek szennyeződéseinek eltávolításában is verhetetlen. Használatakor a benedvesített textilen a foltba bedörzsölve időt kell hagyni az enzimeknek, hogy végezzék a dolgukat. Igazán makacs foltoknál néha ismétlésre is szükség lehet, de a friss szennyeződések legtöbbször egyszeri kezelés után is kijönnek. Akik etikai megfontolásból kerülnék az állati eredetű hatóanyagot, azok növényi hatóanyagú folttisztító szappannal is próbálkozhatnak. A nátrium-perkarbonátot, becenevén “perkarbit” a boltok polcain folttisztító só vagy aktív oxigénes fehérítő néven találhatjuk meg. A vegyület nem más, mint mosószóda és hidrogén-peroxid vegyülete, ami víz hatására oxigénre, vízre és mosószódára bomlik.
Épp ezért áztatásra a leghatékonyabb természetes fehérítőszer, de mosógépbe adalékként nem érdemes tenni.
Téged is aggaszt a klímaváltozás? Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban! WEBSHOP
Mosás mosógépben
Helyette érdemes egyből a mosószódát (nátriumkarbonát) alkalmazni, ami hatékony mosószer mosógépben használva is, mivel a perkarbonáttal ellentétben meleg vízben fejti ki jól a hatását. A szóda vagy sziksó néven is ismert anyag szikes talajokban és növények hamujában is megtalálható természetes vegyület, már az ókori Egyiptomban is használták a különböző textíliák, szövetek tisztításához. Használata rendkívül egyszerű: a mosópor helyett maximum 3 ek mosószódát teszek a gépbe. Ha tartunk tőle, hogy a mosógépbe beköthet az anyag, érdemes előre feloldani, vagy közvetlenül a ruhák közé tenni. Akik előnyben részesítik a teljesen természetes anyagokat, előszeretettel választják a Délkelet-Ázsiában honos szappanfa termését, a mosódiót. A termés szárított héja 13-14%-os arányban tartalmaz egy szaponin nevű felületaktív vegyületet, ami meleg vízben kioldódik és lúgos oldatot képez.
Egy adag ruha mosásához 4-8 fél dióhéj szükséges, melyek 30-40°C-os mosásnál akár 3-4 alkalommal is felhasználhatók.
Melegebb vízben több hatóanyag oldódik ki, így készíthetünk előre koncentrátumot is. Kényes anyagok, gyapjú és selyem mosására is használható. Érdemes a héjakat a mosás után mielőbb eltávolítani a tiszta ruhák közül. A szaga meglehetősen markáns, ezért sokan szeretnek illatosító öblítőt is használni mellé.