Ajánlott védőoltások hogyan döntsek?
Melyik oltást adassam be a gyermekemnek?
Az ajánlott védőoltások egyelőre nem szerepelnek a kötelező oltási naptárban, viszont – hasonlóan a kötelező védőoltásokhoz – olyan fertőző betegségek ellen nyújtanak védelmet, amelyek súlyos szövődményekkel járhatnak.
Rotavírus elleni védőoltás
A rotavírus hasmenéssel és hányással járó gyomor-bélrendszeri fertőzést okozhat, leggyakoribb szövődménye a kiszáradás, ami kórházi kezeléshez vezethet.1 Magyarországon két, szájon át adható védőoltás van forgalomban, amelyeket nemzetközi ajánlások alapján javasolt már 6-8 hetes korban elkezdeni, és legkésőbb 24 hetes korban befejezni.
Meningococcus baktérium okozta agyhártyagyulladás elleni védőoltás
A meningococcus baktérium gennyes agyhártyagyulladást és vérmérgezést okozhat, amelyek megfelelő orvosi ellátás mellett is halállal végződhetnek, illetve életre szóló maradványtüneteket hagyhatnak hátra. Az egy év alatti gyermekek a leginkább veszélyeztetettek, de bármelyik korosztály megbetegedhet. A fertőzés hirtelen jelentkezik, gyors lefolyású, a kezdeti, általános tünetei alapján nehezen felismerhető, ezért kiemelten fontos a megelőzése, amelynek hatékony eszköze a védőoltás. Magyarországon leggyakrabban a meningococcus B és C típusa okoz megbetegedést, amelyek ellen elérhetőek védőoltások 2 hónapos kortól.
Influenza elleni védőoltás
Az influenza légúti panaszokat, lázat és izomfájdalmat okozó vírusos fertőzés, amely kisgyermekeknél súlyos szövődményekkel, például fül- és melléküreggyulladással, tüdőgyulladással, hörghuruttal és asztmatikus tünetek fellángolásával is járhat. Már 6 hónapos kortól elérhető influenza elleni védőoltás, amelyet évente kell ismételni. A 6 hónaposnál fiatalabb babákat a velük legtöbbet érintkezők oltásával tudjuk védeni.
Kullancsencephalitis (kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás) elleni védőoltás
A kullancsencephalitis általában 7-14 nappal a vírussal fertőzött kullancs csípését követően általános tünetekkel (láz, fejfájás, rossz közérzet, gyengeség) indulhat, később a fertőzés idegrendszeri tünetekkel súlyosbodhat, amelyek maradványtünetekkel gyógyulhatnak. A betegségnek nincs gyógymódja, ezért fontos a megelőzés. A védőoltás 1 éves kortól adható, az oltási sort a téli időszakban érdemes elkezdeni, hogy a kullancsszezonra kialakuljon a védettség, amelynek fenntartásához megfelelő időközönkénti emlékeztető oltások szükségesek.
Bárányhimlő elleni védőoltás
A bárányhimlő az egyik leggyakoribb fertőzés, amely legtöbbször ártalmatlan, de akár súlyos szövődményekkel járhat: bőrfertőzést, középfül-, tüdő-, agyhártya- és agyvelőgyulladást okozhat, valamint akár maradandó károsodást hegek vagy neurológiai betegségek formájában.9 Azoknak a gyermekeknek, akik nem estek még át a betegségen, bármely életkorban érdemes beadni a védőoltást, hiszen felnőttkorban, valamint terhesség alatt a betegség súlyosabb lefolyású.
A kisokos megjelent a HelloBaby! magazin augusztus-szeptemberi számában