A várandóság alatt komoly hormonális változások mennek végbe a női szervezetben, mely változás a bőr állagát is befolyásolja. Amíg az arc bőre zsírosabbá válik a babavárás alatt, addig a test eleve száradásra hajlamos részei még inkább kiszáradhatnak. Lássuk, hogyan segíthetünk bőrünk kondíciójának megtartásán.
Zsíros, pattanásos arcbőr
A babavárási időszakában szinte minden nő arcbőre zsírosabbá válik, ennek oka a fokozott faggyútermelés. Érdemes felkeresni a kozmetikust és a bőrgyógyászt, ha már nagyon zavaróvá válik a probléma. Körültekintően válogasd meg a lemosót és az arckrémet. A terhesség korai szakaszában az A-vitamin tartalmú készítmények használatát kerüld; vizsgálatok hozták összefüggésbe az A- vitamin és a korai magzati fejlődési rendellenességek megjelenést. Otthoni arcápolás része legyen a napi kétszeri arcmosás és használj természetes alapanyagú arckrémet.
Dús hajkorona
A várandósság alatt gyakoribb hajmosásra lehet szükség, hiszen az előbb említett fokozott faggyútermelődés miatt a hajas fejbőr is zsírosabbá válhat. Jó hír, hogy a terhességet fenntartó hormonok fékezik a szőrzet és a haj hullását, így a várandósság alatt szebb, dúsabb hajkoronára tehetünk szert, azonban a szülést követő 1.-5. hónap tájékán intenzív hajhullással számolhatunk. Körülbelül egy évet vesz igénybe, amíg a hajunk visszanyeri eredeti, terhesség előtti állapotát.
Száraz bőr a testen
A szervezet sokkal szaporábban vonja el a vizet a testből a várandósság alatt, így annak pótlása feltétlen szükséges. Ahol eleve kiszáradásra hajlamos a bőröd, ott extrán krémezd magad. Persze a testápolód is legyen illatanyag, vegyszermentes. Végezz peelinget, majd jól kend be az érintett testrészt.
Terhességi csíkok
A testsúly és a has növekedésével a bőrön terhességi csíkok, striák jelenhetnek meg. Kezdetben vöröses-lilás színűek, melynek oka a bőr feszülése, kapilláris ereinek túlnyúlása, elpattanása. Színük az idő múlásával változik, elhalványulnak, majd gyöngyházszínűvé válnak.
Pigmentáció
A hormonális változás legláthatóbb megjelenési formája az arc pigmentációja. Az érintett arc részek: homlok két oldala, halánték, bajusz vonal, orcák fülhez közelebb eső részei. Megoldás lehet a problémára az 50+-os arcra javasolt napvédők használata. Ha a védekezés ellenére maradtak foltok az arcon, a baba születése után, kizárólag az őszi, téli hónapokban a kozmetikus tud olyan kezelést végezi, ami álta a foltok tompulnak. De az is jellegzetes változás, hogy a mellbimbók és udvaruk sötétebbé válnak, a has középső vonalán pedig egy sötét csík jelenik meg. Ezek a változások is hormonális eredetűek és a szülés után rendszerint el is tűnnek.