Nagy vágyam volt eljutni az afrikai kontinensre, azon belül pedig Marokkóba. Mivel pedig a családunk keresi a kihívásokat és a kalandokat, azt gondoltuk: miért ne mehetnénk oda három 4 év alatti picivel is?
Szerző: Bérczes Judy blogger, Utazóanya
Most, a vágyott utazás után csak ajánlani tudom, hogy bárki nyugodtan keresse fel Marokkót, akár babával vagy kisgyerekkel együtt! Mi a kicsikkel 17 nap alatt körbeautóztuk az országot, és megannyi csodás élményben volt részünk.
A fűszerek, a színek, a mozaikmintás riádok (kertek) és zsúfolt piacok országa tengerparttal is rendelkezik, ám mi inkább az ország egyéb látnivalóit néztük ki magunknak.
Az étkezéseket helyi éttermekben vagy boltokból oldottuk meg, illetve sokszor járt a szálláshoz reggeli is. Összességében – annak ellenére, hogy az afrikai kontinensen jártunk –, a legtöbb helyen európai minőséget tapasztaltunk. Szokták is mondani, hogy Marokkó a híd Európa és Afrika között.
Most bemutatom mindazokat a kalandjainkat, amelyek a gyerekeknek is különösen nagy élményt nyújtottak, a sivatagi homokozástól a kék medinán át a tevékig.
Kedvenc programjaink
Homokozás és tevegelés a Szaharában
Sokan csodálkoztak, amikor elmeséltem, hogy három napig sátoroztunk a sivatagban három 4 év alatti gyerkőccel. Pedig ez volt az egyik legemlékezetesebb élményünk! Egy úgynevezett luxussátorban szálltunk meg, melyben két franciaágyat helyeztek el, volt zuhany és vécé is. A sátorból kilépve egyből a végtelen homokdűnék között találtuk magunkat. Melyik gyerek ne szeretne könyökig mélyülő alagutat fúrni a homokban, vagy olyan magas homokvárat építeni, aminek el sem érjük a tetejét? Bár a tevegelést főleg a sportosabb szülőknek ajánlom, a tevékkel való találkozás is örök emlék maradhat a család számára.
Mire figyeljünk? Éjszaka nagyon lehűl a levegő a sivatagban, rendesen fel kell öltözni!
Bolyongás Marokkó medináiban és soukjain
Végeláthatatlan, labirintusszerű kis utcák, rengeteg ember, fűszerek, finomságok, illatok, kézművestermékek – egy igazi medinát (óvárost) és soukot (arab piacot) mindenképp érdemes meglátogatnunk, ha Marokkóban járunk. Nekünk Chefchaouen és Fes medinái lettek a kedvenceink. Jártatok már olyan városban, amelynek minden kapuja és a falai is kékre festettek, e szín mindenféle árnyalatában? Chefchaouen medinája olyan, mint egy meseváros.
Ha pedig megéhezünk, megkóstolhatunk egy kuszkuszt vagy egy tajine-t (tazsint), amit a gyerekek is szívesen megesznek. Fes város medinája az arab világ egyik legnagyobbja és a világ egyik legnagyobb autómentes területe is. Idegenvezetőt fogadtunk, mert könnyű benne eltévedni, és mert szerettünk volna minél több érdekességet látni az alatt a rövid idő alatt, amíg a picik bírják. Nagyon kalandos és szuper napok voltak ezek, amelyeket mindannyian élveztünk!
Mire figyeljünk? Nekünk Marrakesh medinája kevésbé tetszett, ott ugyanis jelentős a motorosforgalom a gyalogosok mellett a szűk utcákon, így nagyon vigyázni kellett a gyerekekre és nem hagyhattuk őket szabadon sétálni, felfedezni.
Aït Benhaddou erődítményvárosa
Az Ounila folyó partján épült, dombtetőn álló ősi kszár, azaz marokkói erődített falu az UNESCO világörökség része. A Szahara és Marrakesh között futó karavánútvonalon helyezkedik el. Itt szűk sikátorokon át, lépcsőkön lépkedtünk felfelé, vörös színben izzó falak között, és közben belestünk az apró kis lakásokba. Ma már csak néhány család él itt. Egy helyi berber férfi vezetett végig minket a településen, idegenvezetői szerepet vállalva. Sőt, a saját házába is betekinthettünk. A fiaink izgatottan fedezték fel velünk együtt a falut, melynek tetején a káprázatos kilátás mellé nasi is járt, a felnőtteknek pedig mentatea és kávé.
Ajánljuk még Bérczes Judy írását: