Vajon milyen édesanyává válni a világ másik végén? Elfogadás, támogatás, közösség – minderre ott talált rá Zsófi.
Szerző: Szabó Hajnalka újságíró
Folytatás…
A szoptatás segítése és a támogatás
A családtól távol, a világ túlfelén sokszor éreztem, hogy jólesne egy plusz segítő kéz. Szerencsére hamar megtaláltam a helyi La Leche Ligát, ahol az anyák ítélkezés nélkül oszthatják meg a tapasztalataikat, a vezetők pedig tudományos alapokon nyugvó támogatást biztosítanak. Igazi támogató közösségről van szó: az ő hatásukra végeztem el egy szoptatási tanácsadói képzést, így én is tudok más édesanyákat támogatni.
Milyen tapasztalataitok voltak az új-zélandi intézményes neveléssel kapcsolatban?
Volt rossz tapasztalatunk is, de végül megtaláltuk azt az óvodát, ahol jól éreztük magunkat. Arra törekedtünk, hogy a gyerekeink az empátiát és az egyéb érzelmi intelligenciával kapcsolatos tulajdonságokat az óvodában is példaként lássák, hiszen külföldről érkezőként fontos, hogy be tudjunk illeszkedni a helyi óvodai közösség életébe, illetve, hogy mások is elfogadóak legyenek velünk.
Találkoztál-e valamiféle meglepő szokással?
A másik, hogy gyakran mondják: minden rendben lesz („she’ll/he’ll be right”). Sokszor jó ez az optimizmus, viszont van, hogy nem könnyű orvosi segítséghez jutni, mert nemegyszer hazaküldenek egy fájdalomcsillapítóval, mondván, hogy előbb-utóbb majd meggyógyulsz.
Új-Zélandon az angol és a maori a hivatalos nyelv. Ti a családban milyen nyelven kommunikáltok? És hogyan telnek a hétköznapjaitok a jelenlegi járványhelyzetben?
Otthon a gyerekekkel magyarul beszélek, míg a párom hollandul. Máskülönben természetesen angolul kommunikálunk. A járványt illetően szerencsénk van, mivel Új-Zélandon az élet a kezdeti lezárást követően szinte teljesen visszatért a normál kerékvágásba. Mivel mindannyian nagyon társaságkedvelők vagyunk, sokat járunk babás csoportokba, illetve én szoptatási tanácsadóként is aktív vagyok, így pedig a jelenlegi helyzetben sokkal könnyebb segítséget adni és kapni. Az életünk így eléggé zsúfolt, de éppen ettől szép.
Új-Zélandon a szülést követően 26 hétig van fizetett szülési szabadság, utána pedig még 26 hétig lehet fizetés nélküli szabadságra menni, ami a magyarországi szülési szabadsághoz képest jóval rövidebb.
Írásunk első részét itt olvashatod: