Apaként, szülőként óriási ajándékot adhatunk gyermekeinknek azzal, hogy magától értetődővé tesszük számukra a kapcsolatot a minket körülvevő természeti környezettel. Furcsán hangozhat, hogy erre tudatosan is figyelnünk kell, de ha jobban belegondolunk, a mai világban gyereknek lenni nem ugyanolyan, mint 20-30 évvel ezelőtt.
Szerző: Sánta Dávid blogger, @santabros
Én a kilencvenes években voltam gyerek, amikor még suli után biciklire pattantunk, és a közeli erdőben hatalmas versenyeket, túrákat rendeztünk. Olykor megálltunk és rácsodálkoztunk egy-egy növényre, bogárra, és minden természetes, de mégis különleges dologra, ami körülvett minket.
Sohasem felejtem el, mennyire vágytunk a barátainkkal olyan házra egy fa tetején, mint amilyeneket az amerikai filmekben láttunk! Később, mikor már elég nagyok lettünk hozzá, meg is építettük, és onnantól kezdve törzshelyünkké vált. Boldogan és sok szeretettel gondolok vissza ezekre az időkre, és ami minden emlékemet összeköti, az a természetben töltött önfeledt, korlátoktól mentes kikapcsolódás.
Instant világ: van kiút!
Ma a természet adta lehetőségekre gyakran egyfajta kapaszkodóként gondolunk, nem pedig úgy, hogy azoknak részesei, vendégei, „lakói” vagyunk. A fejlődő társadalmakban, rohamosan felgyorsult instant világunkban sok mindent azonnal szeretnénk. Minden időnket beosztjuk, igyekszünk a legtöbb területen elérhetők lenni – mind a fizikai, mind pedig az online térben.
Nálunk biztosan a természetközeli gyerekkor lehetett az egyik mozgatórugója annak, hogy háromgyermekes szülőkként az egyik nagyvároshoz közeli falut választottuk otthonunknak a feleségemmel. Fontos volt számunkra, hogy a gyerekeink minél több időt tölthessenek a szabadban.
Tudatos jelenlét és elcsendesedés
Sok kultúrában, országban már a háziorvosok, szakorvosok is javasolják a túrázást, a madárlest, a tudatos jelenlét kialakítását a természetben pácienseik számára. Hiszen ezek nemcsak testünk fizikai jólétéhez járulnak hozzá, hanem képesek csökkenteni a szorongást, a depresszió tüneteit is. A Japánból induló mindfulness, a tudatos jelenlét megelőzés céljából talán az egyik legjobb módszer lehet.
Csakhogy nagyot fordult a világ, és az online jelenlét lassan kiszorítja a fiatalokat a fizikai létből. Pedig ha tudatosan szervezünk programokat a természetbe a gyerekeknek már kicsi koruktól kezdve, nemcsak feledhetetlen emlékeket, kapcsolatot, minőségi időt adunk nekik, hanem eszközt is, és lehetőséget arra, hogy megismerjék mindazt, ami körülvesz minket. Olyan módszert kapnak az elcsendesedés megismerésével, ami egy életen át támogatja majd őket.
Együtt egymással és a természettel
Egy édesapának érzelmileg kapcsolódni, közös élményeket szerezni a gyerekekkel sokszor okozhat kihívást, viszont a családi hagyományok megteremtésével, a közös túrákkal, kempingezésekkel, kerékpártúrákkal, sportolással az érzelmileg nyitott pillanatok száma jelentősen megnő. A természetben töltött idő alkalmat adhat az igazán tartalmas és sokatmondó családi beszélgetésekre is. Amellett, hogy magunkkal visszük a túratáskánkat, belepakolunk egy hatalmas adag értő figyelmet is – hiszen ha nincs más, csak mi és a gyerekek, no meg a természet, akkor semmi sem szabhat gátat az érzelmek mély és intenzív átélésének, a meghitt beszélgetéseknek.
Minden közösen töltött idő ajándék! Ajándék a gyerekeknek és ajándék a szülőknek, ha pedig a közös időtöltésre a szabadban kerülhet sor, szabaddabbá is válunk. Legyünk hát tudatosak ezen a téren is, és igyekezzünk megmutatni a gyerekeinknek azokat az élményeket, amelyek az erdőkben, a hegyekben, a réteken, a kilátókban várhatnak rájuk. Ha egyszer megtapasztalják az ilyen kalandokat, új élményeket, és valódi kapcsolatot teremtenek az élővilággal, nem lesz az a konzol, kütyü vagy sorozat, ami a szobában tartja őket. Rengeteg szabad pillanatot kívánok minden családnak. Túracipőket, hátizsákokat fel, és irány a természet!
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.