A terhességi cukorbetegség terápiájának (is) egyik alappillére a rendszeres testmozgás és fizikai aktivitás! Természetesen a diagnózis felállításakor szakorvos írja elő a szükséges teendőket, és állapítja meg, hogy elegendő-e a diéta és az optimális életmód, vagy gyógyszeres kezelés is szükséges a továbbiakban.
Szerző: Steinbachné Kapás Gabriella gyógytornászfizioterapeuta, pre- és posztnatális tréner
Pontos a diagnózis?
Fontos, hogy a gesztációs, azaz a terhességi diabéteszt, GDM-et (gestatios diabetes mellitus) ne tévesszük össze más, „hasonló” kórképekkel, hiszen például 1-es típusú cukorbetegség esetén előfordulhat, hogy más szempontokat kell figyelembe venni a terápia tervezésekor. Ennek megfelelően relatív kontraindikáció a mozgásra nézve, ha valaki 1-es típusú diabéteszben szenved várandósan, és ebben az esetben is mindenképp szakorvosi (diabetológus szakorvosi) kontroll szükséges a mozgásprogram mellett. Nézzük, hogyan is kapcsolódik a rendszeres testmozgás a GDM-hez!
Vércukorszint és inzulin
A vércukorszintet az inzulin nevű hormon szabályozza. Várandósság idején, jellemzően a második trimesztertől kezdve, a szövetek inzulinérzékenysége csökken, ami az inzulint termelő hasnyálmirigyet a szokásosnál nagyobb munkára készteti.
A terápia célja minden esetben az optimálishoz legközelebb álló vércukorszint biztosítása. A rendszeres mozgás segít az egyensúly kialakításában és fenntartásában, az anyagcsere állapotának normalizálásában, a vércukorszint csökkentésében, valamint a normális testsúly megtartásában és a szövődmények elkerülésében. Az izommozgás során ugyanis az izomszövet kontrakciójakor (összehúzódásakor) az izom inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa aktiválódik, sőt, a cukorfelvétel a mozgást követő 24 órában fennmarad.
Milyen és mennyi mozgás szükséges?
Fontos tisztázni, hogy mit értünk közepes intenzitású testmozgás alatt: a legfrissebb nemzetközi ajánlások szerint heti 150 perc közepes intenzitású tréning (például gyaloglás, szobabiciklizés, úszás, tánc) javasolt, ami mindennap 20-30 percet jelent, emellett heti 2×30 perc erősítő edzést lenne szükséges beiktatni. Ide szuperül beilleszthetők a kismamatorna, kismamajóga-órák is, melyek kifejezetten a várandós édesanya igényeit figyelembe véve, az éppen aktuális célok mentén (törzsizmok erősítése, medencefenék tréningje, szülésre való felkészülés stb.) épülnek fel. Ezek az ajánlások érvényesek minden egészséges lefolyású várandósság esetében, egyfajta keretet adnak az egyénre szabott mozgásprogram kialakításának.
Összehangolt munka
Nagyon fontos, hogy dietetikussal egyeztetve a kismama aktuális állapotához, diétájához és esetleges gyógyszeres kezeléséhez igazítsuk a testmozgás típusát, intenzitását és az időbeosztást is, hiszen korántsem mindegy, hogy milyen vércukorszint mellett kezdjük el a testmozgást egy-egy alkalommal. A terhességi cukorbetegség kezelése optimális esetben tehát teammunka keretein belül valósul meg, az orvosi oldalt kiegészítve: míg a diétás feladatok összeállítása dietetikus feladata, úgy a mozgásterápia kapcsán érdemes prenatális trénert keresni.
Persze nem úgy kell elképzelni az egészet, hogy van mondjuk, 13 gyakorlat, ami „GDM-re való”! A lényeg mindig az, hogy egyénre szabott program valósuljon meg, ami lehetőleg mobilizáló és erősítő gyakorlatokat is tartalmaz, valamint fejleszti a légzést és az állóképességet. A GDM kimutatásához minden esetben szűrővizsgálat szükséges, mivel alapvetően rendkívül tünetszegény kórkép.
Kockázatok
Várandósság idején a kezeletlen GDM miatt méhlepén-elégtelenség alakulhat ki, melynek következtében a magzat fejlődése elmarad, akár a szervei is károsodhatnak. A terhességi diabéteszes anyák babáinál gyakori a nagy születési súly, továbbá a máj, a szív és a lép megnagyobbodása is sok esetben megfigyelhető. A koraszülés veszélye szintén fennállhat az említett károsodások miatt.
Az anyukáknál megnő a fertőzésekre való hajlam, és nő a toxémia kialakulásának esélye is. Gesztációs diabéteszre hajlamosító tényező lehet a 35 év feletti életkor, a túlsúly (BMI: 30 felett), illetve az, ha korábban, vagy az előző várandósságnál is jelen volt már a diabéteszprobléma, valamint ha a családi kórtörténetben szerepel cukorbetegség. Kiemelt figyelmet igényelnek az asszisztált reprodukcióval fogant babák anyukái is.
Ez rendkívül fontos, hiszen a megfelelő terápiával és életmóddal akár a gyógyszeres kezelés is elkerülhető, valamint biztosítható a baba és az anya egészségének fenntartása is.