Manapság gyakori jelenség, hogy önmagunk éheztetése, böjtöltetése, a drasztikus kalóriacsökkentés, a túl alacsony szénhidrátbevitel, a fogyókúra már csak újabb stressz az amúgy is megterhelt testnek. A stresszhormonok állandó jelenléte pedig a fogamzóképességre is hatással van.
Szerző: Bocsi Viki alkalmazott táplálkozási szakértő
Ha a fenti helyzet áll elő, mindenekelőtt le kell mondani a fogyási célról és helyreállítani a stressz okozta károkat. Ilyenkor nem még több mozgásra, még nagyobb hajtásra, még kevesebb (jó) szénhidrátra és kevesebb más ételre van szükségünk, hanem feltöltődésre, minden téren.
Jó tápanyagra van szükségünk
Ehhez elsőként a tápanyagbőség állapotát kell elérni. Ezt a fogyás oltárán feláldozni, a teherbe esést alultápláltan megcélozni nem célszerű, mert árthatunk vele magunknak és a babánknak is. De mit jelent a tápanyagbőség?
Azt jelenti, hogy magas tápanyagsűrűségű ételek fogyasztására kell törekedni, főként a jó minőségű, zsírban gazdag fogásokat előnyben részesíteni. Ilyenek a tengeri gyümölcsei, ilyen a máj, a velő, ilyenek a csontlevesek, a színes és a zöld színű, valamint a gumós zöldségek, a gluténmentes gabonafélék (rizs, hajdina, quinoa).
Mit ne tegyél?
Az egészséges életmód nem abból áll, hogy a megszokott ételeinket ugyanolyanokkal helyettesítjük, csak „mentes” változatban, nem abból, hogy mindennap hosszú, kifullasztó edzéseken veszünk részt, és nem abból, hogy mindezeket mindenféle stimulánsok alkalmazásával próbáljuk túlélni.
EGÉSZség és harmónia
Az egészséghez arra van szükség, hogy feltápláljuk a testünket, a lelkünket, hogy olyan mozgást végezzünk, ami feltölt, nem pedig gyötör vagy megöl, hogy elegendő vizet, illetve olyan italokat igyunk, amelyek tápanyagokban gazdagok, hogy megadjuk a testünknek a kellő pihenést, gondoskodást, és mentálisan is tisztán tartsuk magunkat.
Lehet hogy ez nem eredményez hibátlan bikiniformát, versenyformát és 10%-os testzsírt, de nagyobb egészséget mindenképpen, és ennél sosem lehet fontosabb a külső, főként nem babavállalási szándék mellett.
Bizony, találkoztam már olyan esettel, hogy valaki a terhessége első 3 hónapja alatt időszakos böjtöt csinált, olyannal, aki nulla szénhidrátbevitellel élt, de olyannal is, aki például soha életében nem evett mást reggelire, mint péksütit és tejeskávét. Ezek a szokások nem jól szolgálják egy új élet alapjait. Ahhoz a bőség, pontosabban a tápanyagbőség állapotára van szükség, mint ahogyan a földnek is tápanyagban gazdagnak kell lennie, hogy tökéletes növényzet teremhessen meg benne.
A szükséges tápanyagokat az ételekkel kell megkapnunk. Ebből következik, hogy nem az az optimális megoldás, hogy folytatjuk a helytelen táplálkozást, mondván, hogy majd táplálékkiegészítőkkel bevisszük, amit még kell. Azokkal csak az alapvetően jó táplálkozásunkat egészítjük ki.
Magadért és érte is
Babatervezés esetén mindez fokozottan igaz. Gondoljunk csak bele: szorítunk, hogy minden rendben menjen, akár hormonokat és mindenféle csodaszereket szedünk, hogy összejöjjön és hogy egészséges legyen a baba. De arra nem mindig gondolunk, hogy rendet tegyünk a saját testünkben, pedig az csak így nyújthat megfelelő „fészket” a magzatnak.
A kicsinek nem a szép babaszoba, babaágy meg babakocsi a legfontosabb. Mindez a „jó, ha van” kategória.
Egészséges babából egészséges felnőtt
Ha a megszületett babával minden rendben, az egészséges életmód kérdése később gyakran ismét háttérbe szorul. Fontosabbá válhat, nehogy esetleg kiközösítsék a gyereket amiatt, hogy nem eszik ropit, kakaós csigát, és nem iszik hozzá fruktózos üdítőt és agyonfeldolgozott gyümölcsleveket.
Mi lesz így vele, mire felnő? Hiszen ha valaki gyerekként lesz IR-es, majd cukorbeteg, akkor az összes többi krónikus betegség még hamarabb fog beköszönteni az életébe. A tendenciák azt mutatják: ha így folytatjuk, az életmód okozta betegségek miatt a mi gyerekeinké lehet az első generáció, amelyik alacsonyabb átlagéletkort ér meg, mint a felmenői.
Mutassunk valóban jó példát!
Tudatosítsuk magunkban, hogy a gyerekeink számára mi vagyunk a példaképek! Ha valódi ételeket eszünk, akkor ez számukra is természetessé válik. Ha – csúnya kifejezéssel élve – ipari hulladékkal tömjük magunkat, akkor tőlük se várhatjuk el, hogy másképp étkezzenek. Sose feledjük: nem elég „összehozni” egy gyereket és nem elég egészségesen megszülni. Képesnek kell lenni egészségesen felnevelni is.
Ne diétázni és fogyni és „kúrázni” akarjunk. Váltsunk teljes életmódot (étkezés, mozgás, alvás, stresszkezelés) és ajándékozzuk meg gyerekeinket az egészség mindennél többet érő kincsével!
Ajánljuk még Bocsi Viki alábbi cikkét: