Egy totyogó baba, egy kisgyermek életében a játék számos szempontból kulcsfontosságú, mely már az élet kezdeti időszakától kezdve alakul. Amellett, hogy első sorban örömteli tevékenység, a fejlődés, a tanulás fontos eleme.
x
Életre szóló ajándék: a kreativitás
A gyermeki kíváncsiság nagy kincs – tápláljuk, segítsük, hogy minél tovább megmaradjon! A kreativitás nagyon értékes: aki birtokában van az az élete számos területén profitálhat belőle. Fejlesztésének hatékony módja az alkotás, már kisgyermekkorban teremtsünk lehetőséget erre.
Mi minden számít alkotásnak? A festéstől, gyurmázáson, színezésen, rajzoláson, építésen át minden, amit a gyermek maga alakít olyanra amilyen végül lesz – minden kreálás fontos. Hozzon létre bármit a gyermek, amibe ő beleképzeli a történetet, amit akár el is játszik.
Az alkotó tevékenység – ami a piciknél persze még nagyon egyszerű, de mégis ő hoz létre valamit – a szabadon játszó kisgyermeknél még egészen természetes. Ne rontsunk, csorbítsunk ezen a képességén például képernyőn kapott szórakozással, ami passzívvá teszi, hiszen ott alig-alig van szükség a saját fantáziájára ahhoz, hogy kiszínezze, élettel töltse meg a játékot – magának.
Milyen a kreatív gyermek, és milyen lesz felnőtt korában?
A kreativitást egy életre megalapozhatjuk kiskorban – hiszen nem csupán a játék lesz színesebb tőle, de persze az is:
- könnyen és szívesen játszik egyedül is,
- nem unatkozik – vagy csak ritkán, ami nem is baj.
- gyorsabban, jobban old meg problémákat – ‘hisz tudja: lehet más megoldás.
Mi kell az örömteli alkotáshoz?
Némi ügyesség jól jön hozzá. A finommotorikának már egész kiskorban szerepe és fejlődésének fontos helye van. Már 3 éves kor alatt is. A nagymozgásokra és a figyelemtartásra is oda-vissza hatással van, kölcsönösen erősítik egymást.
A futás, kergetőzés, egyensúlyozás, ugrálás, mászás, csimpaszkodás… mind-mind fontos.
Mérföldkövek a babánknál
9 hónaposan: stabilan ül, képes csippentő fogással felvenni tárgyakat. A szájába veszi a játékot, hiszen a kóstolás is egyfajta tapogatás, a fejlődés természetes lépcsője. A LEGO® DUPLO® kockák például elég nagyok ahhoz, hogy megbízható legyenek a piciknek minden szempontból – nem tud például lenyelni belőle apró darabokat. Az EU-ban és az USA-ban is teljesen biztonságosnak minősítették, mind anyagát, mind méretét, és formáját tekintve. Biztonság és magas minőség jellemzi.
1 évesen: ügyesen a kinézett tárgyért nyúl, megfogja, pakolgatja, rakosgatja, nyomja, dobja – élvezi, hogy képes minderre.
1-1,5 évesen: egymásra rak kockákat, autót gurít. DUPLO elemekből már építeni kezdhet. Élénk színei a legkisebbek figyelmét is felkeltik, tetszik nekik; nagy méretű építőelemei pont az apró kezecskékbe valók.
2 évesen már alakzatokat is épít kockából. Élményt nyújt neki a sarazás, a kavicsból építkezés, homokozóban is egyre ügyesebben épít.
2,5 évesen: rajzolni kezdhetünk – kezdetben nagyban, nagy mozdulatokkal: bottal a porba, homokozóban, falra tett nagy papírlapra. Megpróbálhatunk gyurmázni vele. DUPLO-val is egyre izgalmasabb dolgokat hoz létre: iskolát, istállót épít, guríthat pályán vonatot, autóversenyt játszhat.
3 évesen: szeret színezni, A/4-es papírra próbálhat rajzolni. Elkezdődhet az ollóval való ismerkedés – kizárólag felügyelettel!
A DUPLO szettel játszva tanulhat – 62 féle DUPLO készletből választva – melyek persze kombinálhatóak egymással és a gyermeki fejlődés szakértőinek bevonásával alakították őket.
Csak a gyermek fantáziáján múlik, hogy mi mindent épít a DUPLO kockákból: felépít, szétszed, vagy akár lerombol, újraépítheti, mást építhet újra és újra, ami – az ismétlés – szintén nagyon jó a tanulás, fejlődés szempontjából is, nem csupán arra, hogy hosszan, elmélyülten játsszon.