A fogamzás sikerességét igencsak megnehezíti a stressz – tudjuk ezt több vizsgálatból. Ám a várandósság alatt átélt feszültségek, szorongások is negatívan hatnak, nemcsak az édesanyára, de a fejlődő magzatra is!
Szerző: HelloBaby! magazin
Ép testben ép lélek
Mind fizikai, mind lelki oldalról számos tényező van melyekre érdemes figyelmet fordítani a babatervezés időszakában. A “hideg méh” kifejezés például arra utal, hogy a termékenység elmaradása mögött állhatnak a hidegnek tulajdonított hormonális és immunológiai hatások. Ám a lelki problémák is képesek akadályozni a megtermékenyülést, ráadásul tudattalanul: a nő vágyik a várandósságra, a babára, minden előfeltételét megteremti a sikeres fogamzásnak, mégis gátolja a kismamává válást. Ezt nevezik lelki eredetű meddőségnek. Pszichológusi segítséggel túl lehet jutni a lelkünk mélyén húzódó blokkoló érzelmeken.
Stresszben a kismama
Amikor boldogan látjuk a két vonalat a terhességi teszten, majd a várandósság hosszú hónapjait éljük, akkor is nagy jelentősége van a kiegyensúlyozott lelki állapotnak. Aggódni való persze mindig akad, de érdemes foglalkozni a stresszoldással és minél többet tenni a lelki béke eléréséért. Létezik egy Igf2 nevű hormon, melynek szerepe még nem tökéletesen tisztázott, ám azt már tudják a kutatók, hogy segíti az agy fejlődését.
Mitől lesz kevesebb ebből a hormonból?
Korábbi kutatások már igazolták, hogy a várandósság alatti fogyás és stressz csökkenti az Igf2 mennyiségét. A cambridge-i és cardiffi egyetem kutatócsoportja azt állítja, hogy eredményeik segítenek megmagyarázni, miért tűrik egyesek rosszabbul a stresszt és az aggasztó helyzeteket, mint mások.
A lelki egészség, a mentális jóllét tehát igazán lényeges az áldott állapot kilenc hónapja során is – érdemes beszélni a szorongásainkról, oldani a feszültségeinket és amennyiben szükséges szakember segítségét is igénybe venni.