Fizikálisan akkor érett a kisgyermeked, ha időben vissza tudja tartani székletét, vizeletét. Ezt a folyamatot a húgyúti szerveinek érettsége is befolyásolja.
Mikor érett meg rá?
A lelki és pszichés érettség az énkép kialakulásával függ össze. Amikor a kisbabád énképe kialakul már nem érzi testéhez tartozónak a székletét és vizeletét, így könnyedén megválik azoktól. Ez az idő a 2,5-3 éves kor.
A szobatisztaságra való érettségnek a jelei: elutasítja a pelenka viselését és ezzel párhuzamosan kéri a bili vagy WC használatát, pl. érdeklődik a felnőttek ürítési szokásai felől, szerepjátékaiban használja a bilit (pl: bilizteti a babáit), játszik a WC-vel, kotorászik benne.
Sok kisgyermek egyéves kora körül már képes a bilibe pisilni, de ez egy véletlenszerű és nem tudatos dolog. A gyerekek többségét 2-2,5 éves kora körül már sokkal gyorsabban és problémamentesebben lehet leszoktatni a pelenkáról, mert hogy erre az életkorra már mind a fizikális, mind a pszichés feltételek adottak.
Fontos, hogy nem érdemes erőltetned vagy gyorsítanod a szobatisztaság folyamatát!
Amikor a gyermek magától jelzi, hogy bilibe vagy WC-be szeretne üríteni, akkor kell neki felkínálnod a lehetőséget. Amíg ragaszkodik a pelenkához, addig felesleges a művelet. Nagyon fontos, hogy siker vagy akár kudarc esetén is csak dicsérd a gyermeked.
Amennyiben korábban erőlteted a szobatisztaság kialakulását, mint amikor éretté válik rá gyermeked, a későbbi életévekben előfordulhat, hogy váratlan helyzetekben visszaesik (bepisil, bekakil). Ez főként a közösségbe (bölcsőde, óvoda) való járás időszakában, új környezetbe való kerüléskor figyelhető meg.
Mint szülő hajlamos lehetsz a gyermekedet összehasonlítani más gyermekek fejlődésével. Ez nem túl szerencsés dolog, mert a gyermekek fejlődése egyénenként változó, így minden baba más-más időpontban válhat szobatisztává.