Vajon fel lehet nevelni egy kisbabát részben vagy egészen pelenka nélkül? Hát persze! A világ számos részén így szokás ma is, régen pedig nem használtak pelenkát. Korántsem biztos, hogy itt és most számotokra is ez a járható út, de az alapelvekkel érdemes megismerkedni, azok elgondolkodtatóak!
Azokban a társadalmakban, ahol a kisbabákat születésüktől testközelben gondozzák, ott az ürítési szükségletet ugyanúgy kielégítik, mint a szopásigényt. Az első hónapokban az édesanya éjjel-nappal szoros közelségben van a kisbabájával. Ez alatt megtanulja jelzéseit és összeszoknak. Ezt nevezik EC-nek.
Mi pontosan az EC?
Az elimination communication angol kifejezés rövidítése. Sokan használják így nálunk is, bár ugyanilyen elterjedtek a magyar megfelelői: segített szobatisztaság, korai szobatisztaság, biliztetés, korai csecsemőhigiénia. A csecsemő és édesanyja (gondozója) közötti szoros kapcsolatban a baba jelzi szükségét, az anya pedig észleli azt, illetve maga is jelzi a lehetőséget a babának az ürítésre.
Figyelem és megértem a jelzéseket
Az angol kifejezés nagyon jól sugallja, hogy valójában nem szobatisztaságra szoktatásról, hanem párbeszédről van szó, amely a következő, jól megfigyelhető elemekből épül fel:
1. Jelek
A kisbaba különböző módon kimutatja, hogy ürítenie kell: grimaszol, nyöszörög, fészkelődik, megfeszíti izmait. Ezeket a jeleket a legtöbb édesanya észleli, azonban kevesen gondolnak ilyenkor arra, hogy megkönnyíthetnék az ürítést, így válaszolva a jelzésre, inkább hasfájástól tartanak. Akik ilyenkor ki is csomagolják babájukat a pelenkából, és mosdó, vagy bili fölé guggoltatják, meglepődve észlelik, hogy a baba reagál: pisil (vagy kakil).
2. Időzítés
Megfigyelhetjük, hogy a csecsemők rendszerint felébredéskor, illetve szopás közben és után ürítenek. Ezen felül délelőtt rendszerint gyakrabban pisilnek, mint délután és estefelé.
3. Hangjelzés
Szinte minden anya ad valamilyen susogó hangot pisiltetéskor, ez is hozzákapcsolódik az ürítéshez, és bevésődik az idő múlásával.
4. Megérzés
Néhányan arról számolnak be, hogy megérzik, mikor kell a gyermeküknek dolgukat végezniük. Van, aki, miközben karjában tartja a gyermekét, úgy érzi, hogy felmelegedik a teste, sőt, a saját teste, combja, öle is.
Hogyan működik ez a mindennapokban?
Az édesanya magának rendszerint háttal (vagy oldalt) tartja a babát, mellkasának támasztja, majd térdeit felhúzza guggolásba. Ebben a pózban adja a jelző hangot. Egészen fiatal, újszülött csecsemőnél elegendő egy kis tálka, ami fölé tartjuk a kicsit, így már a gyermekágyban is elkezdhetjük a tanulást. Nagyobbakat a mosdó, vagy a wc fölé lehet tartani, akár a wc-re ültetni. Utazáskor, sétánál vihetünk egy edényt, vagy zacskót, amit kiöblítünk használat után.
Biológiai alapok
Azokat a záróizmokat, amelyekkel a székletet, vizeletet akaratlagosan meg tudjuk tartani, a kisgyermekek még nem képesek ebben a korban megfeszíteni, ehhez ugyanis fiziológiai, és pszichés érettséget is szükséges.
Ugyanakkor a záróizom ellazítására már újszülött kortól képesek a babák, így ha figyelnek rájuk, és megerősítik a jelzéseiket, akkor képessé válnak egy más fajta szobatisztaságra. Egyre több kutatás támasztja alá, hogy a hólyag és a bélműködés észlelése és uralása fokozatosan alakul ki.
Hátrány
Ha bosszankodsz amiatt, hogy már megint átázott a ruha, vagy nem sikerült jó helyre a pisilés, akkor jobb, ha visszatérsz a pelenkázásra. Ne legyen teljesítménykényszered!
Mifelénk, ahol a nyilvános szoptatás is olykor megbotránkozást okoz, egészen biztosan megrökönyödést kelt, ha pisilteted, kakiltatod a kisbabád, erre felkészülhetsz. A mindennapokban nem könnyű folyamatosan figyelni ezekre az apró jelzésekre. Ugyanígy nehézkes lehet minden helyzetben megadni a lehetőséget az ürítésre, akár a postán sorban állva, vagy mikor a nagyobb gyermekért mész az óvodába.
Előnyök
Részleteiben is működhet a módszer, például nehezen székelő babáknál a rendszeresség, időzítés, a jelek megfigyelése és a függőleges tartás megkönnyítheti az ürítést.
Nagyobb gyermeknél a szobatisztasággal kapcsolatos problémák esetében is jól alkalmazhatók egyes elemei.
Megfigyelhető, hogy azok a gyermekek, akiknek szülei támogatták, erősítették a korai szobatisztaság ilyen módját, azok a hétköznapi értelemben is előbb lettek szobatiszták.
Szerző: Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó
Megjelent a HelloBaby! 2015. április-májusi számában.