Biztosan észrevetted már várandósságod alatt, milyen nagy mértékben alakítja át egész addigi életedet kisbabád érkezése. A változások nem csak testedet, munkádat, baráti kapcsolataidat érintik, hanem társaddal való viszonyodat is. A babás mindennapokkal szembesülve hamar megfogalmazódhat a kérdés: mi lesz velünk?
Szakértő szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra Személyközpontú tanácsadó és kapcsolatanalitikus
Folytatás következik:
Tippek
1. Beszélgetni, beszélgetni, beszélgetni!
Igazad van, nem mindenki a szavak embere, és vezényszóra nem is nagyon lehet beszélgetni. De hosszú távon előnyös, ha hozzászoktok ahhoz, hogy kifejezitek egymás számára érzéseiteket, a neheztelést éppen úgy, mint az örömöt. Ebben segíthetnek ez ehhez hasonló kérdések: milyen érzés volt az, amikor… mi zavart leginkább abban a helyzetben… hogyan kellett volna történnie… mit kellett volna tennem, hogy másképp alakuljon?
2. Figyelmesség
Apró ajándék, egy szál virág, meglepetésként készített vacsora, kedvesség, elismerése annak, amit tesztek a babátokért, egymásért és magatokért, előtérbe helyezi a pozitivitást.
3. Szeresd a tested!
Ez néha nem is olyan egyszerű, de az elfogadás esélyét növelheted egy támogató csoport vagy más anyák tapasztalatainak segítségével. Mikor jól esik, belekezdhetsz valamilyen mozgásba, akár otthon is, vagy járhatsz hordozós latin fitneszre is.
4. Türelem, megértés, elfogadás
Ne legyetek szigorúak önmagatokkal vagy egymással! Kilenc hónap kellett ahhoz, hogy egy új élet fejlődjön, s éretten jöjjön a világra. Ez idő alatt a tested, lelked minden apró részlete megváltozott. Ha vágysz is régi formádra s szívesen nosztalgiázol a múlton, be kell lássuk, már semmi nem lesz olyan, mint rég. Viszont megismeritek egymás egészen új oldalait is, s újra megtalálhatjátok, megélhetitek kirobbanó formátokat, ami más minőség lesz már, mégis vonzó és elismerésre méltó. Segíthet, ha tudatosan a pozitívumokat keresed egy-egy helyzetben, napban, időszakban. Fáradt panaszáradat helyett próbáld megfogalmazni először saját magadnak is: mi volt a jó egy amúgy fárasztó, lehangoló, sírós, hasfájós, betegség miatt fárasztó napon. Lehetséges, hogy rosszabb időszakokban ez csupán egy villanásnyi napfény, félórás összebújás nyugodt alvással, mégis, ezekre érdemes emlékezni, és ha beszéltek is róla, könnyebb lesz felidézni később is.
5. Saját idő, randik
Babával együtt is ki lehet mozdulni remek helyekre, akár alvásidőben, megfelelő hordozóeszközzel, s akkor egy jót beszélgethettek is, vagy ha babátok éber, befogadó, megmutathatjátok neki kedvenc helyeiteket a természetben, vagy épp a cukrászdát, ahol visszajáró vendégek voltatok szülés előtt. Kiránduljatok! A természetben töltött idő csodálatosan képes feltölteni a lemerült lelki “akkumulátort”.
Ha eljött az idő, s babádat másra is bízhatod, bevállalhattok egy hosszabb délutáni sétát, vacsorát is. A lényeg, hogy figyeljetek oda egymásra, ehhez kimozdulni sem kell, ha nem alszotok el a gyerekekkel, egy közös fürdőzés, kettesben töltött vacsora is megfelelő terep lehet az egymásra találásra.
Ne feledjétek, szerelmes együttlétetek eredménye gyönyörű gyermeketek, mindent szeretnétek megadni neki, s ahogy egymással bántok, problémáitokat megoldani igyekeztek, ahogy szeretetet, boldogságot adtok a másiknak, az számára is minta!
Megjelent a HelloBaby! magazin korábbi számában.
Legyél Te is előfizetőnk!
A cikkünk első részét itt olvashatod: