Készülsz a szülésre, szeretnéd jól várni a babád, jól végigcsinálni a szülést és a rád váró feladatokat? Ebben az időszakban hasznos lehet egy olyan eszköz, ami mindig kéznél van, és tartósan oldja a stresszt. Mutatunk egyet, ami ráadásul pofonegyszerű!
Takács Péter életmód-tanácsadó, Családban utazunk
„Ez volt életem legszebb időszaka!”- mondják mások. Te viszont csak azt érzed, hogy még egy csomó dolgot kell elintézned, mielőtt megszületik a kicsi. A párod támogat, de feszült, mert a cégnél is helyt kell állni. Az autóba már beülnöd se könnyű, közben nincs a homlokodra írva, hogy gyereket vársz, és az autóstársak letolnak az útról, mert túl óvatos vagy. Az ismerősök jönnek a sablonmondatokkal, amiktől már a falra mászol, például: „Nem baj, csak egészséges legyen!” Valahol elszakadhat a cérna. Akár azt is érezheted, hogy kilógsz a sorból, mert a várandósságodat nem úgy éled meg, ahogyan szeretnéd.
Az orvosod segítőkész, de elfoglalt, a vizsgálatok futószalagszerűen mennek, közben izgulsz amiatt, hogy minden a legnagyobb rendben menjen. Igyekszel elég időt tölteni a nagyobb gyereke(i)ddel, vagy más családtagjaiddal, mert tudod, hogy a figyelmed jelentős részét hamarosan az újszülöttre kell fordítanod. Megérkezel az utolsó trimeszterbe. Hurrá, eddig nem volt semmi gond! Akkor már csak arra kell összpontosítani, hogy a baba beforduljon, időben érkezzen, és hogy együttműködjetek a szülés alatt.
Stresszoldásra márpedig szükség van!
A fentiek egy teljesen átlagos 9 hónapos terhesség eseményei. Nincs szó bennük komplikációról, párkapcsolati problémákról, anyagi nehézségekről, családi tragédiákról. A stressz önmagában persze nem rossz dolog. A nehézséget az okozza, ha olyan méreteket ölt, amit már nehezen tudsz kezelni. Tehát nem azzal van a baj, ha fáradt vagy és nyűgös, vagy ha felemeled a hangod. Akkor sincs baj, ha a baba összerándul a pocakodban.
A stressz igazi fokmérője a benned dolgozó aggodalmak, szorongások tartós megjelenése. Amikor amiatt aggódsz, hogy nem fogsz megfelelni anyaként, vagy a párkapcsolatodban. Csak azt érzed, hogy túl nagy a teher rajtad, és fogalmad sincs, mikor tudod majd letenni.
A megoldáshoz azonban nem elég, ha csak „agyban” próbálsz lenyugodni. A tudatod ugyanis önmagában nem írja felül a benned dúló negatív érzéseidet. Ehhez szükséged lehet egy gyors, egyszerű stresszkezelő módszerre, amit bármikor bevethetsz. Erre való például az EFT, más néven a „kopogtatás”, amit szerintem minden terhességfelkészítőn oktatni kellene, mert annyira hasznos.
Mi az EFT?
Az EFT, vagyis az Érzelmi Felszabadítás Technikája egy akupunktúrás pontokat ujjakkal kopogtató stresszoldó módszer. Kopogtatás közben kimondod, hogy mi okoz stresszt számodra az adott pillanatban. A stimulált pontok közvetlen összeköttetésben vannak az agyad félelemközpontjával, az amigdalával, a kopogtatás pedig arra trenírozza az agyadnak ezt a területét, hogy az eddigi stresszes reakcióidat el tudd engedni. EFT-vel végzet kísérletekben pár perces kopogtatás hatására szignifikánsan csökkentek a stresszhormonok.
Bővebb információt a https://csaladbanutazunk.hu oldalon kaphatsz, ha pedig a gyakorlatban is ki szeretnéd próbálni a technikát, találhatsz róla videót a Youtube-on.
Mire jó az EFT?
Sok mindenre! Például a következőkre:
- Terhesség alatt fellépő hányinger, érzelmi hullámzás kezelésére.
- A vizsgálatok alatt tapasztalt stresszes, traumatikus események oldására.
- Baba-mama-apa összehangolódásra.
- A baba megnyugtatására.
- Szülés előtti félelmek oldására.
- Szülés utáni nehéz helyzetek, (lelki, fizikai) fájdalmak oldására.
- Traumatikus szülésélmény feldolgozására.
- Szoptatási, altatási nehézségek kezelésére.
- A jövőtől való félelmek oldására.
Fontos tudni, hogy az EFT-technika hasznos segítség a terhesség alatti stresszoldásban, az önbizalom növelésében, de nem minősül gyógyító módszernek, ezért saját felelősségedre alkalmazhatod. Komolyabb problémáidat a kezelőorvosoddal, pszichológusoddal kell egyeztetned!
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!