A zavaró szőrszálak útjában állhatnak a kismama jól ápoltság érzésének. Fontos, hogy nem választhatunk bármilyen módszert sem várandósan, sem a szoptatás időszakában.
Szakértő: dr. Szegedi Anna bőrgyógyász szakorvos
A szép, sima, ápolt bőr sok kismama és édesanya igénye. A szőrtelenítés számos módja közül segítünk megtalálni a számodra ideálisat.
A tartós szőrtelenítés
Lényege, hogy nagy energiájú fényhullám hatására a szőrszál elég. Miként lehetséges az, hogy csak a szőrszál ég el és a bőr többi része sértetlen marad? Erre a válasz a melanin. A melanin a hajban és a szőrben lévő barna színanyag, ami a fényt meghatározott hullámhosszon nagymértékben elnyeli. A szőrszálat körülvevő bőr világosabb, nem nyel el annyi fényt, ezért ott nem alakul ki égés. Könnyen beláthatjuk, hogy a legjobb eredményt a világos bőrű és sötét hajú embereken lehet elérni, míg a szőke, vagy ősz szőrzet esetében korlátozottak a lehetőségeink.
Fényenergiával történő szőrtelenítést lézerrel, IPL-lel (intense pulsed light) és SHR-rel (super hair removal) lehet végezni. Ezek a kezelések anyagilag megterhelőbbek. Fontos, hogy a kezelés előtt ne napozzunk vagy szoláriumozzunk, mert romlik a kezelés hatékonysága, valamint nem szedhetünk olyan gyógyszert, ami fényérzékenyít.
Mindegyik módszer megbízható, de csak tapasztalt centrumokba menjünk, hiszen nem megfelelő beállítások esetén csúnya égési sérüléseket szerezhetünk! Ez a módszer elsősorban azoknak ajánlott, akiknek a féltartós módszerrel történő epilálás után a szőr benő, vagy rendszeresen gyulladás alakul ki.
A legtartósabb “tartós módszer”
Az egyetlen, az FDA (Amerikai Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal) által is tartós szőrtelenítésnek nyilvánított módszer az elektrolízis.
Az elektrolízist hajszíntől és szőrszíntől függetlenül lehet bárkin alkalmazni, mivel az elektromos áram végzi el a szőrtüsző elégetését, és nem a melaninon keresztül levezetett fényenergia.
Sajnos, az elektrolízisnek is lehetnek nem kívánt mellékhatásai, tehát fontos jól megválasztani a csapatot, amely végezni fogja, mivel sok múlik itt is a kezelő tapasztalatán és precizitásán. Szövődményként kialakulhat fertőzés, égési sérülés és hegképződés.
Nem árt az elővigyázatosság
Terhesség és szoptatás alatt a szőrtelenítési módszerek között különös körültekintéssel kell válogatni.
A szoptatás alatti korlátozások elsősorban minket és a bőrünk szépségét védik. Ebben az időszakban az emlőké a főszerep, tehát vigyáznunk kell rájuk, hogy semmilyen sérülés ne zavarhassa meg a szoptatás nyugalmát.
Amennyiben a terhesség hormonális hatására kialakult több szőr a mellbimbó körül, úgy azt óvatosan érdemes csak eltávolítanunk, kerülve a bőr kifejezett tépésével járó szőrtelenítést, például a gyantázást, hiszen a seb elfertőződésével mellgyulladás alakulhat ki.
Krémmel se!
Ugyancsak kerülendő a krémmel történő szőrtelenítés, hiszen a kenőcs maradéka irritálhatja a kicsi bőrét, illetve a kellemetlen szag is megzavarhatja őt. Célszerű óvatosan csipesszel kiszedni a zavaró szőrszálakat.
A tartós szőrtelenítéssel mindenképpen érdemes megvárni a szoptatás végét.
A lézeres és az IPL-es szőrtelenítés akkor a leghatékonyabb, amikor nagy a kontraszt a bőr tónusa és a szőrszál színe között. A terhesség és a szoptatás időszakában a mellbimbók bebarnulása és a hason lévő barnás csík mellett fokozottá válhat a szeméremdomb és a hónalj bőrének pigmentációja is. Ebben az időszakban célszerű addig várni a tartós szőrtelenítéssel, ameddig a bőr tónusa visszanyeri az alapszínét. Ellenkező esetben égési sérülések keletkezhetnek a kezelés következtében, hiszen a bőrben ugyanaz a színanyag van, mint a szőrszálban, így nem csak a hajszálak, hanem a bőr is felveszi a magas energiájú fényt és megég. Alacsony impulzusú kezelés során pedig nem lesz elég hatékony a kezelés.
A többi testtájon szoptatás alatt is nyugodtan lehet bármilyen szőrtelenítést végezni.
Ajánljuk még a témában: